Katedra Live

PROJEKT

Slideshow

Slideshow 14 kwietnia 10:17 wyświetleń: 993

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ - 14_KWIETNIA_2019_r.


 


 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym - dziś o godz. 17.15.

 2. WIELKI TYDZIEŃ W NASZEJ KATEDRZE.     
  poniedziałek, wtorek i środa wielkiego tygodnia: Katedralne rekolekcje Na progu Paschy dla całego BISKUPIEGO MIASTA Szczecina, które wygłosi ks. dr Krzysztof Łuszczek, Rektor AWSD w Szczecinie. Plan rekolekcji: 19.00 - Msza Święta z homilią; nauka rekolekcyjna; medytacja przed Najświętszym Sakramentem (punkty do medytacji będą przygotowane na kartkach); 21.00 - Apel Maryjny. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA w te dni: 6.30 - 7.30; 11.30 - 12.45; 17.00 - 21.00. W te dni intencje mszalne przyjęte na godz. 18.00 będą odprawione o godz. 19.00.      

  Wielki Czwartek: MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA Z ODNOWIENIEM PRZYRZECZEŃ KAPŁAŃSKICH ORAZ Z POŚWIĘCENIEM OLEJU KATECHUMENÓW, KRZYŻMA I CHORYCH - godz. 10.00. W tym dniu dziękować będziemy Panu Bogu za dziesięciolecie posługi biskupiej ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi w naszej archidiecezji.    

  ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE: MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ rozpoczynająca Triduum Sacrum - godz. 19.00. W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za dwa sakramenty, Eucharystię i kapłaństwo. Po celebrze udamy się w procesji z Najświętszym Sakramentem do ołtarza adoracji, której będzie towarzyszył śpiew „Sław języku tajemnicę”. Za odśpiewanie w tym dniu tego hymnu mamy możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. GORZKIE ŻALE - godz. 22.00. SAKRAMENT POJEDNANIA - od 17.00 do 18.45 oraz podczas NOCY KONFESJONAŁÓW, od godz. 22.00 do rana dnia następnego.      

  Taca z tego dnia przeznaczona jest na cele charytatywne.       

  Wielki Piątek: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 18.45 oraz od godz. 21.00 do 24.00; ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY od godz. 6.00; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; DROGA KRZYŻOWA i POCZĄTEK NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 15.00; LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ - godz. 19.00; GORZKIE ŻALE - godz. 22.00. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii ale zaprasza wszystkich do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy oraz udziału w Liturgii Męki Pańskiej. Za uczczenie w tym dniu krzyża możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie - do godz. 24.00/.     

  Ofiary składane podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie.    

  Przypominamy, że uczennice i uczniowie Jezusa, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, w Środę Popielcową i Wielki Piątek, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek normalny oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.          

  Wielka Sobota: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 9.00 i od 10.00 do 15.00 oraz od 20.00 do 20.45; ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE - od godz. 6.00; II. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 8.45; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; „ŚWIĘCONKA JAKUBOWA” /dla ubogich/ - godz. 10.00;

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA WIELKI TYDZIEŃ – ciąg dalszy      

  BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY - od godz. 10.00 do 15.00 /co pół godziny/. Ofiary składane na tacę podczas poświęcenia pokarmów przeznaczamy na cele remontowe naszej katedry. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim. Wielkopiątkową wstrzemięźliwość paschalną od pokarmów mięsnych, jeżeli to możliwe, zachowajmy do zakończenia Wigilii Paschalnej, czyli przez całą Wielką Sobotę.    
  Wigilia Paschalna w Wielką Noc:      
  Najważniejszą liturgię Roku Kościelnego rozpoczniemy w sobotnią noc o godz. 21.00!!!. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc przejścia Jezusa ze śmierci do życia, noc zmartwychwstania. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna. W Noc Paschalną dorośli katechumeni /6 osób/, przygotowani w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przez Siostry Jadwiżanki, przyjmą Sakramenty Wtajemniczenia Chrześcijańskiego /Chrzest - Bierzmowanie - Eucharystię/. Na tę liturgię przynosimy świece. Liturgii Triduum Sacrum przewodniczyć będzie JE. Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Liturgia Triduum Paschalnego będzie transmitowana przez Katolickie Radio PLUS.

  Niedziela Zmartwychwstania pańskiego: Msze Święte - godz. 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. II. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 18.00. NIESZPORY NA ZAKOŃCZENIE TRIDUUM PASCHALNEGO – godz. 19.30.

 3. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY: Msze Święte - godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. IV. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 18.00. Taca w tym dniu przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski i na Wydział Teologiczny w Szczecinie.

 4. Katedralny Zespół Caritas dziękuje za wszelką dobroć serca na rzecz świątecznej pomocy dla ubogich. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej także i w tym roku przygotowała „Święconką Jakubową”, którą ks. Biskup Henryk Wejman przekaże ubogim z miasta oraz naszej parafii w Wielką Sobotę, po porannej modlitwie brewiarzowej i pierwszym poświęceniu pokarmów na stół wielkanocny, ok. godz. 10.00. Żywność i środki czystości możemy także i w Wielkim Tygodniu przynosić do kaplicy św. Jana Pawła II oraz zakrystii.

 5. Młodzież naszej parafii dziękuje za pomoc w wykonaniu palm oraz za ich nabycie. Pozyskane tą drogą środki są wsparciem dla katedralnego duszpasterstwa młodzieżowego.

 6. Za dobroć serca i zrozumienie, ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne oraz remontowe, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.

 7. Wszystkim Wam drodzy Goście i Parafianie, dostojni Jubilaci i Solenizanci tego Wielkiego Tygodnia, wraz z całym Zespołem Katedralnym życzę wielkiej otwartości serc na natchnienia Ducha Świętego, byśmy dogłębnie przeżyli Paschę Pana, a więc przejście Chrystusa ze śmierci do życia. My, zatrzymując w sobie grzech, trwamy w śmierci. Wyznając grzech, doświadczamy zmartwychwstania czyli paschy - przejścia ze śmierci do życia. Niech nasza otwartość na obecność Chrystusa Paschalnego w Sakramentach Świętych a zwłaszcza w Sakramencie Sakramentów – w komunii z Chrystusem w Eucharystii, nieustannie podtrzymuje w nas życie.

Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Maria Markiewicz oraz Jerzy Dębski. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2019-04-14 10:17
Wszystkich rekordów: