Katedra Live

Rok 2017

Rok 2017 2 października 15:15 wyświetleń: 223

Koncert Nadzieja

W sobotę 14 października o godzinie 20.00, w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, przy wsparciu organizacyjnym proboszcza parafii katedralnej księdza prałata Dariusza Knapika, oraz pod patronatem zarówno honorowym, jak i duchowym, księdza arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, będziemy mieli okazję by stać się świadkami szczególnego wydarzenia o charakterze kulturalno-duchowym.

Będący trzecią częścią duchowego tryptyku, o wspólnym przesłaniu metafizycznym oraz artystycznym, koncert „Nadzieja” został przygotowany przez współzałożyciela legendarnej grupy SBB (Silesia Blues Band) reprezentującej najlepsze oblicze polskiego rocka progresywnego oraz Szczeciński Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” współtworzony przez pasję przyjaciół. Cieszący się uznaniem całego muzycznego świata, multiinstrumentalista, kompozytor, a przede wszystkim innowator Józef Skrzek, wspólnie z dyrygowanym przez Jacka Kraszewskiego szczecińskim chórem, po „Miłosierdziu”, wykonanym we wrześniu 2015 roku w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich, oraz „Wodzie Życia”, skomponowanej z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski (zaprezentowanej 1 kwietnia 2016 w Archikatedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie), przedstawią szczecińskiej publiczności materiał, który w założeniu twórców ma stać się niosącym optymistyczne przesłanie domknięciem wcześniejszych kompozycji. Zarówno pod względem zewnętrznie sformalizowanego wyrazu artystycznego, który będzie można podziwiać, jak i wewnętrznej zadumy nad losami otaczającego nas świata oraz możliwości prowadzenia czegoś więcej niż ukierunkowanego na zamknięcie monologu jedynie słusznych przekonań.
Unikający jak ognia muzycznych konwenansów i uproszczeń eksperymentator z Siemianowic Śląskich, zaprezentuje szczecińskiej publiczności autorskie kompozycje utrzymane w duchu sakralnym. Utwory te, będące symbolicznym odzwierciedleniem artystycznej, a może przede wszystkim duchowej drogi, którą od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, i podjęcia decyzji o autonomicznej ścieżce kariery, konsekwentnie podąża. Co ciekawe, towarzyszyć mu będzie jego córka Elżbieta Skrzek, której głos okrasi przepełnione refleksją utwory ojca. Nad całością unosić się będzie dźwięk organów, za których wyjątkowe brzmienie odpowiedzialność weźmie kompozytor, aranżer, trębacz, pianista i organista Klaudiusz Jania.

Dopełnieniem koncertu będą utwory prezentowane przez Szczeciński Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”, który przy pomocy swoich głosów stworzy swoisty przekrój utworów maryjnych, sygnowanych nazwiskami kompozytorów z wszelkich możliwych stron świata. To kalejdoskopiczne ujęcie, z jednej strony monumentalnej, a z drugiej prostej w swoim oddziaływaniu kompozycji jaką jest Ave Maria, ma na celu uwydatnienie ducha dialogu ekumenicznego pomiędzy zachodnimi i wschodnimi odłamami wiary chrześcijańskiej.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1

aktualizowano: 2017-10-16 10:50