Do ważniejszych wydarzeń i prac w ostatnich latach można zaliczyć:
l. Pokrycie kościoła blachą miedzianą przez firmę Józefa Hermanowicza z Gorzowa Wlkp. (1980-1981). Nie odbudowano wtedy 119 metrowej wieży, pozostawiając tylko cztery wieżyczki na wysokości 77 metrów. Nie zawieszono też na wieży dzwonu o 7 tonowej wadze ze względu na słabą konstrukcję zbombardowanej wieży. Dzwon mozna oglądaćprzed katedrą od strony północnej.
2. Malowanie wnętrza katedry (19831984) przez firmę Antoniego Jaszczuka z Poznania, polegało na nowej polichromii, ponieważ zabytkowa nie zachowała się.
3. Ruinę Kaplicy Mariackiej odbudowano od północno-wschodniej strony katedry. Służyła ona najwcześniej do kultu podczas odbudowy kościoła z ruiny. W kaplicy umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowanej przez Annę Torwirt z Torunia.
4. Nowe witraże stwarzały kolorystyczne wrażenia w pustym wnętrzu, dlatego zadbano o ich wstawianie. Największe okno o powierzchni 90 m2 zostało ufundowane przez ks. inf. Olgierda Ostrokołowicza w 1991 r. w oknie wschodnim na pamiątkę pobytu Papieża Jana Pawła II, 11 czerwca 1987 w Szczecinie Ks. abc Marian Przykucki ufundował do okna o 30 m2, we wieży, witraż ze sceną Przemienienia Pańskiego ( 1998 r. ). W sumie mamy w 22 oknach oszklenia witrażowe wg art. mal. Ireny Kisielewskiej (9 okien), art. mal. Wiktora Ostrzołka (8 okien), ks. Młyńczaka (dwa okna) i firmy Kośmickiego (trzy okna). Kiedyś pod koniec XIX wieku jedna rodzina Gerberów ze Szczecina ufundowała witraże do wszystkich 50 okien, z których nic się nie zachowało. Rodzina ta pokryła też koszty odbudowy 119 metrowej wieży w 1898r.
5. W prezbiterium wstawiono ołtarz twarzą do wiernych, stalle dla szczecińskiej Kapituły Katedralnej oraz siedzisko dla Biskupa Ordynariusza zwane KATEDRĄ od którego to bierze nazwę kościół katedralny, czyli Biskupa rządzącego daną diecezją. Wyposażenie prezbiterium wykonał art. rzeźbiarz Kazimierz Bieńkowski z Warszawy.
6. Do pustego wnętrza katedry pozyskaliśmy zabytkowe tryptyki, wśród nich:
-w prezbiterium zrekonstruowano tryptyk dla rzeźb gotyckich ze zniszczonego kościoła w Mariackiego w Chojnie. Krucyfiks XV wieczny pochodzi z Uznamla.
-w kaplicy Najświętszego Sakramentu ustawiono tryptyk z 1370 r. który znajdował się kiedyś w katedrze kamieńskiej -a za czasów protestanckich w Ciećmlerzu.
-w kaplicy chrzcielnej, pierwszej w południowej nawie ustawiono tryptyk z 1510 roku, z Nowego Objezierza. Pod tryptykiem umieszczono relikwie św. Ottona, który w 1124 i 1128 roku przeprowadził na prośbę polskiego księcia Bolesława Krzywoustego -misję Chrystianizacyjną na Pomorzu
-w kaplicy św. Wojciecha BM zrekonstruowano tryptyk nad kryptą grzebalną Ordynariuszy. Pod tryptykiem umieszczono relikwie św. Wojciecha, w tysięczną rocznicę męczeńskiej śmierci misjonarza pogan ( 1997 r. )
7. Osiemdziesięcio głosowe organy (XVII w.) z barokowym prospektem zostały ewakuowane w 1943 roku przed bombardowaniem i zaginęły. Po odbudowie kościoła św. Jakuba Apostoła wstawiono w 1983 roku jedynie boczne organy 9 głosowe wykonane przez firmę Kamiński-Jakobi. Na właściwe duże organy musimy jeszcze poczekać.
8. W 1991 roku utworzono zaczątek Muzeum Diecezjalnego na emporze południowej. Tematem ekspozycji jest historia chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim w minionym tysiącleciu. Pod budowę docelowego muzeum przygotowano już projekt budowlany z lokalizacją obok katedry.
W kaplicach bocznych umieszczono różne znaki pamięci, między innymi sarkofag dla pochówku Książąt Pomorskich wśród nich Bogusława XIV ostatniego z Gryfitów. Pochówku dokonałJ .E. ks. abp Marian Przykucki 25.III.1995 roku w kaplicy książęcej, do której p. Irena Kisielewska wykonała witraż 9 polowy z herbami pomorskimi.
W kaplicy Ludzi Morza umieszczono obraz pędzla R. R. Kiełtyki, stylizowany na średniowieczny tryptyk, "Stella Maris" poświęcony tym, którzy nie wrócili z morza.
W kaplicy Sybiraków obraz Matki Boskiej Bolesnej Sybirackiej z wymienieniem miejsc przymusowej pracy, męczeństwa, kaźni i rosyjskich obozów koncentracyjnych.
W kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego rzeźba męczennika wykonana przez Annę Dopierałę Bąbel, witraż i wykaz miejsc niemieckich obozów koncentracyjnych.
W kaplicy Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich umieszczono emblematy zgrupowań i oddziałów walczących o niepodległość Polski.
W kaplicy Kolejarzy - ołtarz św. Katarzyny, witraż-wotum pamięci kolejarzy, którzy pierwsi normalizowali życie na ziemiach zachodnich.
Do normalizowania życia na Pomorzu Zachodnim pod względem religijnym i kościelnym dochodziło przez ostatnich 50 lat. Poczynając od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej -za Piusa XII
-od 15. VIII. 1945 roku z siedzibą w Gorzowie Wlkp., przez dziesięciu Rządców -od inf. Edmunda Nowickiego Administratora Apos to lskie go
-do Biskupstwa SzczecińskoKamieńskiego (utworzonego 28. VI.1972 roku przez Papieża Pawła VI), z biskupem Jerzym Strobą
-do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, którą erygował Papież Jan Paweł II w dniu 5.III.1992r. mianując bpa Mariana Przykuckiego Arcybiskupem Metropolitą, a katedrę św. Jakuba Apostoła podniósł do rangi bazyliki Archikatedralnej w Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, z przynależnością do niej Biskupstwa Zielonogórsko-Gorzowskiego i Biskupstwa Koszalińsko-Kołobrzeskiego.