Katedra Live

PROJEKT

Kronika Katedry

Kronika Katedry 23 stycznia 2017 10:27 wyświetleń: 589

28 I 2017 - XXXV Misterium Kolędowe

Cechą charakterystyczną misterium realizowanego przez Chór Szyrockiego są zmienne układy sceniczne i choreograficzne, obecność na scenie wielu muzyków, barwne stroje i śpiew szczecińskich chórzystów – wszystko skąpane w nastrojowym świetle.

Od kilku lat Szymon Wyrzykowski z Chórem Szyrockiego stara się zapraszać do współtworzenia misterium także artystów spoza Szczecina. W roku 2017, obok Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT pod batutą Szymona Wyrzykowskiego (i innych zespołów ZUT) podziwiać będzie można znakomitego artystę ludowego i multiinstrumentalistę - Joszko Brodę wraz z jego zespołem. Z tego powodu scenariusz tegorocznego koncertu opracowany został przez dwójkę artystów: Szymona Wyrzykowskiego i Joszko Brodę. Za sprawą dyrektora artystycznego chóru w wykonaniu gospodarzy usłyszymy między innymi utwory w opracowaniu wybitnego szczecińskiego kompozytora i przyjaciela zespołu Marka Jasińskiego, a także pełne uroku mniej popularne polskie pastorałki. Zabrzmią też tradycyjne, ogólnie znane pieśni bożonarodzeniowe. Joszko Broda natomiast wypełni koncert kolędami od kilkuset lat wykonywanymi w jego rodzinie. Artysta postara się zaprezentować również znane mu tradycje ludowe z jego regionu.

Wszystkich, którym z jakiegoś powodu nie uda się dotrzeć tego wieczoru do szczecińskiej Katedry, zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania tegorocznego Misterium Kolędowego na żywo za pośrednictwem internetu pod adresem fb.com/chapspl .

O Joszko Brodzie:
Joszko Broda gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku. W 2000 roku zaczął realizować swoje własne produkcje muzyczne. Joszko Broda współpracuje z Józefem Brodą, Januszem Grzywaczem, Marcinem Pospieszalskim, Cezarym Paciorkiem, Joachimem Menclem, Locko Richterem, Arkadiuszem Skolikiem, Palem Havasretim, Kalmanem Gasparem, Szabolcem Roka, Arką Noego, Józefem Wilkoniem. Współpracował z Piotrem Żyżelewiczem do jego śmierci w kwietniu 2011 roku.

Organizacja: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS)

Wykonawcy: Joszko Broda z zespołem, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dyr. Szymon Wyrzykowski), Zespół Młodych CHAPS (dyr. Iwona Charkiewicz), Collegium Maiorum (dyr. Paweł Osuchowski), Kapela Zespołu Folklorystycznego Siermięgi

Mecenat: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ZUT

Współpraca: Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w SzczecinieElvira Lipko Design

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Szczecin (Szczecin Floating Garden)

Koncert wpisuje się w obchody jubileuszu 70-lecia tradycji akademickich ZUT w Szczecinie

utworzono : 2017-01-23 10:27
Wszystkich rekordów: