Katedra Live

PROJEKT

Kronika Katedry

Kronika Katedry 3 października 2012 20:59 wyświetleń: 1308

27 II 2012 - 8 X 2012 Odnalezienie oraz powtórny pochówek Serca Carla Loewe - Organisty i Kantora kościoła św. Jakuba Apostoła

Zakończono prace badawcze związane z odnalezieniem w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie urny zawierającej serce Carla Loewe, wybitnego kompozytora, ewangelickiego kantora i organisty kościoła św. Jakuba w latach 1820-1866. Zgodnie z pragnieniem kompozytora serce powróci do szczecińskiej katedry.

W związku z ujawnieniem urny podczas prac remontowych w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie w dniu 27 lutego 2012 r. rozpoczęto badania identyfikacyjne. W dniu 5 marca 2012 r. w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie zebrała się Komisja powołana przez Księdza  Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego w celu określenia zawartości
i wartości historycznej urny kamiennej znalezionej podczas prac remontowych w filarze szczecińskiej katedry. Do prac komisji zaproszono Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciela Zakładu Medycyny Sądowej PUM.

Badania w Zakładie Medycyny Sądowej PUM rozpoczęto 21 marca 2012 roku. Pierwszym etapem było otwarcie kamiennej urny. Po otwarciu urny w jej wnętrzu ujawniono metalową kapsułę zatopioną
w urnie (fotografie 1-2)
Badania podjęto ponowienie 26 marca. Konserwator Zabytków wydobył metalową kapsułę (fotografie 3-5). Kapsuła została następnie otwarta w miejscu złączenia dwóch jej połówek (fotografia 6). 
Wewnątrz kapsuły ujawniono zawinięte w papier serce ludzkie (fotografie7-8).

Po wydobyciu narządu natychmiast rozpoczęto badania genetyczne. Serce należało do mężczyzny, ustalono profil genetyczny w systemie do identyfikacji osobniczej. Ustalony profil genetyczny nadaje się do dalszych badań porównawczych DNA.

Serce Carla Loewe zostało powtórnie zamkniete w kapsule i umieszczone w tej samej kamienne urnie
w celu powtórnego złożenia w miejscu znalezienia.


Tekst: www.diecezja.szczecin.pl
Fotografie: Zakład Medycyny Sądowej PUM


8 października 2012 nastąpił ponowny pochuwek serca kompozytora w kamiennej urnie. Podczas naborzeństwa ekumenicznego w którym wziął udział J.E. Abp Andrzej Dzięga złożono w niszy filaru po prawej stronie Organów, kamienną urnę z sercem Carla Loewe.

utworzono : 2012-10-03 20:59
Wszystkich rekordów: