Katedra Live

+ Abp. Zygmunt Kamiński

+ Abp. Zygmunt Kamiński 21 czerwca 2008 13:15 wyświetleń: 5388

+ Arcybiskup Zygmunt Kamiński

Dnia 1 maja 1999 roku Papież Jan Paweł II mianował arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim bp. Zygmunta Kamińskiego, dotychczasowego biskupa diecezji płockiej. Wcześniej Ojciec Święty przyjął rezygnację z obowiązków pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp. Mariana Przykuckiego, którą złożył po przekroczeniu 75 roku życia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat, proszony jest o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu.


Arcybiskup Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, 22 grudnia 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę.

Był wikariuszem: w Piaskach (1957-1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963-1966).

W latach 1959-1961 studiował ponadto na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej Lubelskiej jako notariusz, referent ds. duszpasterstwa młodzieży i wizytator nauczania katechetycznego. Od 1975 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

28 października 1975 r. papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. z rąk bp. Bolesława Pylaka.

W latach 1975-1984 pełnił ponadto funkcję wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Katedralnej Lubelskiej, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium lubelskim i Wydziale Teologicznym KUL. Jako biskup w latach 1976-1984 był także proboszczem parafii katedralnej w Lublinie.

10 stycznia 1984 r. mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 4 lutego 1988 r. został biskupem płockim.

1 maja 1999 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczysty ingres do katedry, poprzedzony kanonicznym objęciem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbył 23 maja 1999 r.

W Konferencji Episkopatu Polski był:
- przewodniczącym strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół,
- członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu,
- członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski,
- wiceprezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
- członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej
- przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
 

Abp Kamiński lubił czytać utwory Mickiewicza, ks. Twardowskiego, literaturę prawniczą i społeczną. Chętnie oglądał transmisje z meczów piłki nożnej, siatkówki i zawodów lekkoatletycznych.

Zmarł 1 maja 2010 r. w Szczecinie

źródło: www.szczecin.kuria.pl
aktualizowano: 2010-06-05 18:36 | utworzono: 2008-06-21 13:15:05
Wszystkich rekordów: