Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 27 sierpnia 2017 14:53 wyświetleń: 422

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA - 27 Sierpnia 2017 r.


 

 


 

Jezus, pytając dziś uczniów, za kogo Go uważają, podkreśla swoją szczególną otwartość wobec nich. Zastanówmy się, w jaki sposób Jezus zaprasza nas do prawdziwej relacji z sobą?

 

  1. W tym tygodniu obchodzimy: W poniedziałek, 28 sierpnia, wspomnienie św. Augustyna (354-430), który po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem, a w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła; We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela, który za wierność Panu Bogu, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę – cenę własnego życia w obronie ładu moralnego; w piątek, 1 sierpnia patronuje nam bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, z zakonu Norbertanek, pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów.
  2. 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność będziemy obchodzić w najbliższą środę, 30 sierpnia. Szczecińskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie będą miały następujący przebieg: 10.00 - Msza Święta w intencji ludzi pracy, w Bazylice Archikatedralnej; 12.00 - Modlitwa Anioł Pański przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej; 18.00 - Msza Święta w intencji Przedsiębiorców Morskich i odbudowy przemysłu stoczniowego oraz Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Przedsiębiorców.
  3. W ostatni dzień sierpnia przypada czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Po wieczornej Eucharystii, podczas Godziny Świętej, modlić się będziemy za młodych ludzi, których Chrystus Pan zaprasza do pójścia drogą kapłaństwa, życia zakonnego oraz misyjnego.
  4. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września. Będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po skończonej wojnie w więzieniach politycznych PRL-u. Podczas Mszy Świętej wieczornej oraz pierwszopiątkowego nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem będziemy prosili Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
  5. W pierwszą sobotę rano odwiedzimy chorych naszej wspólnoty parafialnej z posługą sakramentalną. Pierwszosobotnie nabożeństwo fatimskie: godz. 17.30 – modlitwa różańcowa; 18.00 – Msza Święta w intencji Wspólnoty Żywego Różańca; 18.45 – medytacja maryjna przed Najświętszym Sakramentem (15 minut).
  6. Dziękujemy za zrozumienie, zaufanie oraz ofiary duchowe i materialneBÓG ZAPŁAĆ. Wczoraj, w naszej katedrze, zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Organowy. Dziękujemy panu prof. Eugeniuszowi Kusowi, państwu Annie i Marianowi Roznowskim oraz wszystkich organizatorom tego muzycznego wydarzenia.      
  7. Dziś wychodząc z kościoła możemy ofiarami do puszek wesprzeć poszkodowanych po sierpniowych kataklizmach, które w ostatnim czasie dotknęły niektóre regiony Polski.
  8. W przyszłą niedzielę gościć będziemy misjonarzy, małżeństwo z Kostaryki, które będąc na Drodze Neokatechumenalnej obecnie przebywa na Syberii razem z rodzinami z Wenezueli i Włoch oraz prezbiterem z Polski i osobami posłanymi do pomocy w misji. Po Mszach Świętych za tydzień będziemy mogli wesprzeć ofiarami do puszek dzieło misyjne Kościoła.
  9. Wszystkim Wam, drodzy Goście i Parafianie, Jubilaci i Solenizanci wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzę, by zadane nam dziś przez Jezusa pytanie za kogo Mnie uważacie było rozumiane jako Jego otwartość wobec nas oraz zaproszenie do prawdziwej z Nim relacji.
Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

Parafia  Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie organizuje Pielgrzymkę na Jasną Górę w Roku Maryjnym. Czas: 21-23 września 2017 br. Sanktuaria: Rokitno, Licheń, Jasna Góra. Koszt: 340 zł (w tym przejazd, ubezpieczenie, noclegi w Licheniu i Częstochowie, 3 obiadokolacje, 2 śniadania). Zgłoszenia: tel. 607537580. 10 miejsc wolnych.

 

Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Walerian Zientarski. Szczęśliwość wieczną racz mu  dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2017-08-27 14:53
Wszystkich rekordów: