Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 5 sierpnia 2017 22:38 wyświetleń: 574

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA Święto Przemienienia Pańskiego - 6 Sierpnia 2017 r.


 

 


 

Wydarzenie na Górze Przemienienia – Górze Tabor – ukazuje nam Jezusa, który nie zabiera ze sobą wszystkich uczniów, lecz wybiera trzech. Wprowadza ich osobno, indywidualnie – każdego inaczej. Droga do doświadczenia obecności żywego Boga jest inna dla każdego. Jezus na drodze do świętości dla każdego ma indywidualny szlak.

Na Górze Tabor „codzienny” Jezus przemienił się w kogoś zupełnie „niecodziennego”. Podobnie może wyglądać chrześcijańskie doświadczenie żywej wiary, kiedy codzienna modlitwa, np. różaniec, medytacja czy kontemplacja Słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystia, staje się niecodziennym przeżyciem. Możemy i mamy prawo, w postawie wiary, prosić o to Jezusa.

Takie doświadczenie często wyzwala euforię. Człowiek jest przekonany, że odtąd dla Boga będzie przenosić góry. Piotr chce wznosić namioty, jakby zatrzymać ten czas. Jezus jednak nakazuje uczniom, żeby nikomu nie mówili o tym, co zaszło. Najpierw to doświadczenie ma się w nich utrwalić. Jezus, nim zaczniemy dawać świadectwo, pragnie najpierw głębokiej oraz stałej więzi ze swoimi uczennicami i uczniami.

 

  1. Dziś obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również dla nas zaproszeniem do świadomej troski o własne, chrześcijańskie życie duchowe, którego źródłem ale i celem jest osobista więź z Panem Jezusem oparta na słuchaniu Słowa Bożego, Sakramentach Kościoła oraz dziełach miłosierdzia.
  2. W liturgii tego tygodnia przypadają jeszcze dwa święta: w najbliższą środę, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 r. wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 r. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 r., a rok później ogłosił współpatronką Europy; W czwartek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II.
  3. Wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy polecamy nasze prośby i podziękowania co tydzień, w każdą środę o godz. 18.00 a św. Judzie Tadeuszowi w każdy drugi czwartek miesiąca, również o godz. 18.00. W poleconych przez nas intencjach sprawowane są w te dni wieczorne Msze Święte.
  4. Biuro parafialne w okresie wakacyjnym jest otwarte we wtorki i czwartki w godz. od 11.00 do 12:00 oraz od godz. 16:00 do godz. 17:30. W sprawach nagłych możemy kontaktować się codziennie po Mszach Świętych.
  5. X Międzynarodowy Festiwal Organowy zaprasza do naszej bazyliki archikatedralnej. Koncerty odbywają się w wakacyjne soboty o godz. 20.00.
  6. Za zrozumienie, zaufanie oraz ofiary duchowe i materialne wyrażamy wdzięczność i prosimy, by Pan Wam błogosławił – BÓG ZAPŁAĆ. Taca w przyszłą niedzielę jest przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz nasz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
  7. Wszystkim Wam, drodzy Goście i Parafianie, Jubilaci i Solenizanci, Pielgrzymi Jakubowi oraz Uczestnicy Finału Regat Wielkich Żaglowców „The Tall Ships Races 2017”, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzę, by słowa Boga Ojca «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie» jeszcze bardziej otworzyły Was na osobową więź i przyjaźń z Jezusem, opartą na słuchaniu Słowa Bożego, Sakramentach Kościoła oraz dziełach miłosierdzia.

Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

Do wieczności odszedł od nas w tym tygodniu śp. Marek Sienkiewicz. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2017-08-05 22:38
Wszystkich rekordów: