Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 31 grudnia 2016 22:33 wyświetleń: 836

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 1 STYCZNIA 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


 


 

 1. Noworoczny Koncert Kolęd, który wykona Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” i Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego, odbędzie się w naszej Bazylice Archikatedralnej dziś o godz. 19.00. Koncert poprzedzi Msza Święta o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga. Serdecznie zapraszamy.
 2. Jutro, 2 stycznia, Kościół wspomina św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła żyjących w IV wieku.
 3. Wizytę duszpasterską – tzw. Kolędę – rozpoczniemy w naszej katedralnej wspólnocie w najbliższy wtorek, 3 stycznia, we wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. U św. Łukasza czytamy: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]” (Łk 2,21). Sam Pan Jezus zapewniał: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: o cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje” (J 16,23). Plan kolędy znajdziemy w biuletynie wyłożonym na stolikach oraz w gablotach parafialnych i na stronie internetowej. Wizytę duszpasterską rozpoczynamy o godz. 16.00.
 4. Spotkanie opłatkowe chóru „Lutnia” odbędzie się w najbliższą środę o godz. 16.00.
 5. Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, obchodzimy w piątek, 6 stycznia. Msze Święte w tym dniu sprawujemy  o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. Pobłogosławioną kredą, zgodnie z dawnym polskim zwyczajem, piszemy na drzwiach naszych domostw pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C+M+B piszemy cyfry Roku Pańskiego 2017, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi domów ma rangę świadectwa wiary wobec sąsiadów, gości oraz ludzi przechodzących obok miejsc naszego zamieszkania.        
  W tym dniu cały Kościół pamięta o misjach i misjonarzach. Obok modlitwy, ofiarami na tacę wspieramy dzieła misyjne Kościoła, zaś ofiarami składanymi za poświęconą kredę i kadzidło, Ośrodek Katechumenalny prowadzony przy naszej katedrze przez Siostry Jadwiżanki. Ta szczególna misyjna posługa Sióstr przygotowuje dorosłych do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego – Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie, misyjne i zakonne oraz o odwagę dla młodych ludzi w przyjęciu łaski powołania. W piątek przepraszamy Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie Bożych darów, zwłaszcza Eucharystii. Prosimy o miłosierdzie dla tych, którzy Pana Boga przeprosić nie chcą. W sobotę rano odwiedzamy chorych a wieczorem, w roku setnej rocznicy objawień maryjnych w Fatimie, zapraszamy do wspólnego przeżycia pierwszych pięciu sobót miesiąca (od stycznia do maja). Rozpoczniemy modlitwą różańcową o godz. 17.30. Po Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz medytacji maryjnej, odbędzie się spotkanie opłatkowe Wspólnoty Żywego Różańca.  
 7. Koncerty kolęd w naszej katedrze: Chór Uniwersytetu Szczecińskiego – piątek, godz. 19.00; Chór „Szczecinianie” – sobota, godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy.
 8. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne oraz ogólnokościelne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. 
 9. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Goście i Parafianie, na ten Nowy Rok 2017, w Światowy Dzień Pokoju, wraz z ks. Janem – proboszczem seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy, by śpiew Aniołów - „pokój ludziom dobrej woli” oraz systematyczna codzienna modlitwa, osobista i wspólnotowa, za wstawiennictwem Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, stale otwierała nasze serca na przyjmowanie Jezusa – Księcia Pokoju.

 ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

KOMUNIKATY KURII BISKUPIEJ:

 1. „W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), 6 stycznia br., będziemy otaczać szczególną modlitwą obcokrajowców, którzy mieszkają lub czasowo przebywają w naszym mieście. W tym dniu zapraszamy wszystkich cudzoziemców i ich rodziny do Bazyliki Archikatedralnej na uroczystą Mszę Świętą o godz. 9.00 pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi”.
 2. „W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, odbędzie się VII Szczeciński Orszak Trzech Króli (uliczne Jasełka), który wyruszy o godz. 12.00 z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać Aleją Papieża Jana Pawła II na Plac Lotników, gdzie „Trzej Królowie” złożą pokłon „Dzieciątku Jezus”. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu, a szczególnie dzieci z rodzicami. W trakcie formowania Orszaku na placu Armii Krajowej będą zbierane pieluszki, jako symboliczny dar serca dla Nowonarodzonego Jezusa, które organizatorzy przekażą potrzebującym rodzinom”.  
 3. „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym koncercie kolęd z różnych stron świata pt. „Betlejem w Szczecinie”, który odbędzie się 13 stycznia 2017 r. o godz. 19.00 w hali widowiskowo-sportowej Azoty Arena przy ul. Władysława Szafera w Szczecinie. Na szczecińskiej scenie wystąpią m.in.: TGD, Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Mate.O oraz Piotr Cugowski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 40, 60 i 80 zł - do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej”.

Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Skorzystajmy więc z tego daru Bożego Miłosierdzia i wołajmy do Ducha Świętego o otwartość naszych serc na Jego dary, dla nas i całego świata.


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2016-12-31 22:33
Wszystkich rekordów: