Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 3 czerwca 2017 11:24 wyświetleń: 647

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO X ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA 4 CZERWCA 2017 R.W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. Otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

 

1.Święto Dziękczynienia, obchodzone z inicjatywy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza w pierwszą niedzielę czerwca, w tym roku zbiega się z Uroczystością Pięćdziesiątnicy Paschalnej. Niech Duch Święty uzdalnia nasze serca do wdzięczność Bogu Ojcu za dar odkupienia w Jezusie Chrystusie. Ofiarami do puszek wspieramy dziś w całej Polsce dzieło budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Bóg zapłać za każdy „wdowi grosz”.

2.  W poniedziałek, 5 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież bł. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele.Matka Kościoła jest Patronką naszej Archidiecezji.Z tej racji uroczysta  Msza Święta o godz. 18.00 będzie sprawowana w naszej katedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi z udziałem m.in. księży przeżywających 25-lecie kapłaństwa oraz członków ruchów, wspólnot i stowarzyszeń religijnych. Po Eucharystii odbędzie się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Maryjnym.

Na nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszamy codziennie o godz. 17.30.

Środowa nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i czwartkowa modlitwa przez wstawiennictwo św. Judy Tadeusza, połączone są z nabożeństwem czerwcowym. Wieczorna Msza Święta w te dni będzie sprawowana w intencji naszych próśb i podziękowań.

W tym tygodniu, w czwartek, 8 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów naszej diecezji. Diakon Damian w tym dniu, w kościele seminaryjnym o godz. 18.00, otrzyma Święcenia Kapłańskie, a pozostali, diakon Dawid oraz diakon Jakub, który przez cały rok był na praktyce duszpasterskiej w naszej wspólnocie, otrzymają Sakrament Święceń podczas lipcowego odpustu św. Jakuba Apostoła o godz. 18.00.

Na koncert organowy w ramach III Festiwalu Muzycznego im. Karla Loewe zapraszamy w najbliższą sobotę, 10 czerwca, na o godz. 20.00. Na naszych katedralnych organach zagra wybitny organista, były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Andrzej Chorosiński.

Za zaufanie, życzliwość oraz ofiary duchowe i materialne, wyrażamy wielką wdzięczność.

Wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy wielkiego i ufnego otwarcia serc na wszystkie dary Ducha Świętego.

 

Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej dotyczący przyszłej niedzieli: „W niedzielę, 11 czerwca br., obchodzić będziemy 30. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Szczecina. W tym dniu również Ksiądz Arcybiskup Metropolita obchodzi jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich. W związku z tym zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata, która odbędzie się w niedzielę 11 czerwca br. o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej”.

 

Do wieczności odeszła z naszej wspólnoty w tym tygodniu śp. Irena Graf. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1

utworzono : 2017-06-03 11:24
Wszystkich rekordów: