Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 26 marca 2017 16:04 wyświetleń: 559

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – LÆTARE 26 MARCA 2017 r.

Czwarta niedziela Wielkiego Postu – niedziela Laetare – wyznacza połowę czasu pomiędzy Popielcem a Wielkim Czwartkiem. Wyjątkowość tej niedzieli podkreśla różowy kolor szat liturgicznych. W dawnej polskiej tradycji nazywano ją „śródpościem” bądź „półpościem”. Połowa okresu paschalnego przygotowania jest więc już za nami. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się nad swoją więzią z Chrystusem Paschalnym oraz jeszcze bardziej otworzyć swoje serce przed Nim, by owocnie wykorzystać dany nam czas liturgiczny.


 


 

  1. Wielkopostne nabożeństwa: Droga Krzyżowa w piątki - godz. 11.30, 17.30 i ok. godz. 18.40 (po Mszy Świętej); GORZKIE ŻALE w niedziele - godz. 7.10 /bez kazania pasyjnego/ oraz o godz. 17.15 /z kazaniem pasyjnym/; Jutrznia /w dni powszednie/ - godz. 6.30.
  2. Na DROGĘ KRZYŻOWĄ zapraszamy w tym tygodniu wraz z parafią pw. Św. Jana Ewangelisty w najbliższy piątek, 31 marca. Nabożeństwo rozpocznie się w kościele Księży Pallotynów /nad Odrą/, ul. Świętego Ducha, o godz. 17.00, i zakończy się Mszą Świętą o godz. 18.00, w naszej katedrze. W najbliższy piątek nie będzie więc drogi krzyżowej o godz. 17.30. Trasa: ul. Świętego Ducha, ul. Podgórna, ul. Staromiejska, kładka nad ul. Wyszyńskiego, ul. Św. Jakuba Apostoła.
  3. Za odprawienie wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny. Również pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu modlitwy - Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu[1], przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, niesie w sobie tę łaskę. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
  4. W przedsionku kościoła swój dyżur pełni Parafialny Zespół Caritas. Do nabycia świece i baranki wielkanocne oraz, obok innych, najnowsze dwie książki: Ks. dr. Andrzeja Krzystka – „Katedra szczecińska – nigdy nie ukończona, dziedziczona i zadawana” oraz książka Ks. dr. Roberta Masalskiego – „Dzieje diecezji szczecińsko-kamieńskiej 1972-1992”. W kaplicy św. Jana Pawła II możemy składać trwale zapakowane produkty żywnościowe z przedłużonym terminem ważności oraz środki czystości, które przekażemy w formie paczki świątecznej ludziom ubogim.
  5. Zapraszamy na nauki przedślubne, które rozpoczną się w najbliższy piątek, 31 marca o godz. 19.30 i zakończą się w niedzielę, 2 kwietnia, na Mszy Świętej o godz. 12.00.
  6. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy i prosimy również o przekazywanie 1% podatku na nasze Stowarzyszenie „Katedra”. KRS i inne informacje znajdziemy na ulotkach oraz na stronie internetowej parafii. Pomoc w wypełnieniu dokumentów otrzymamy w sekretariacie katedry i biurze rachunkowym (wejście przy małym parkingu od strony dawnej apteki).
  7. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Goście i drodzy Parafianie, wraz z księdzem Janem – proboszczem seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy, by spełniły się w naszym życiu słowa św. Pawła usłyszane dziś w drugim czytaniu, zawierające polecenie ale i obietnicę: «Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych [polecenie], a zajaśnieje ci Chrystus» [obietnica].
ks. Dariusz Knapik - Proboszcz
 

    Z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Anna DZIARNOWSKA. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie …

    Jeszcze raz dziękujemy ks. Sławomirowi Zydze za przeprowadzenie w naszej katedrze Misji Fatimskich oraz ks. Henrykowi Silce, kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Os. Słonecznym w Szczecinie, za powierzenie nam, na czas tych misji, figury Matki Bożej. W ich intencjach oraz swoich, przed obliczem Pani Fatimskiej, wołajmy: Pod Twoją obronę …[1] Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).


 Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

 

utworzono : 2017-03-26 16:04
Wszystkich rekordów: