Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 28 stycznia 2017 23:00 wyświetleń: 608

IV NIEDZIELA ROKU 29 STYCZNIA 2017 r.

„Błogosławieni” – te słowa słyszymy dziś z ust Pana Jezusa kilkakrotnie. Mówią one o największym pragnieniu Boga, byśmy my jego uczniowie i uczennice byli błogosławieni, czyli szczęśliwi. Dzieję się to zawsze, kiedy pielęgnujemy naszą osobistą relację z Bogiem, naszym Ojcem. Wtedy nawet wśród trudów, prześladowań i łez nie stracimy tej pewności, że choć uznani przez świat za głupich, dla Boga jesteśmy skarbem, a nasza nagroda wielka jest w niebie.


 

 


W tym tygodniu obchodzimy:

 • 31 stycznia /wtorek/wspomnienie św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży;
 • 2 lutego /czwartek/święto Ofiarowania Pańskiego;
 • 3 lutego /piątek/wspomnienie św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła;
 • 3 lutego /piątek/wspomnienie św. Oskar (801-865), biskup, benedyktyn, misjonarz Skandynawii, patron Szwecji.

 

 1. 1.  Kościół Powszechny obchodzi dziś Światowy Dzień Trędowatych, który tradycyjnie, od 1954 roku, przypada w ostatnią niedzielę stycznia. Ludźmi dotkniętymi tą straszną w skutkach chorobą opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami.
 2. 2.  We wtorek, 24 stycznia, dotarła do nas bolesna wieść o zamordowaniu Heleny Kmieć, która jako młoda wolontariuszka na misjach w Boliwii, posługiwała w ochronce dla dzieci. Dziś, w czasie Mszy Świętej o godzinie 21.00, będziemy polecać Bożemu Miłosierdziu śp. Helenę Kmieć.
 3. W czwartek, 2 lutego, przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu Maryja i Józef przedstawili Bogu Ojcu w świątyni jerozolimskiej małego Jezusa. Z inicjatywy św. Jana Pawła II to Święto obchodzone jest również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach, także nasze siostry Jadwiżanki oraz będziemy prosić o powołania do życia zakonnego i odwagę dla powoływanych by pójść za Chrystusem. Ofiarami na tacę będziemy mogli wesprzeć ubogie klasztory i domy zakonne. Tego dnia Msze Święte sprawujemy o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, natomiast uroczysta liturgia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi rozpocznie się o godzinie 16.00. Już od godziny 15.00 będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzą przedstawiciele wspólnot życia konsekrowanego z terenu naszej archidiecezji. Do kościoła przynieśmy świece zwane gromnicami, które pobłogosławione, przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. W naszej polskiej tradycji to święto nazywane jest również świętem Matki Bożej Gromnicznej.
 4. Ksiądz Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz w piątek obchodzi swoje imieniny. Pamiętajmy o modlitwie w intencji dostojnego solenizanta.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosimy o nowe powołania. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W sobotę rano odwiedzamy chorych a od 17.30, w ramach pierwszej soboty miesiąca, zgodnie z poleceniem Maryi przekazanym podczas objawień w Fatimie, zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej. Po wieczornej Eucharystii odbędzie się medytacja maryjna przed Najświętszym Sakramentem i spotkanie formacyjne Wspólnoty Żywego Różańca. Przez cały tydzień spowiadamy przed i podczas wszystkich celebracji. W niedziele również podczas cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, od godz. 20.00 do 21.00, natomiast w dni powszednie tygodnia od godz. 17.00.
 6. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
 7. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Goście i Parafianie, wraz z księdzem Janem – proboszczem seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy, by w całym rozpoczętym tygodniu towarzyszyła mam pewność, że prawdziwe poczucie bezpieczeństwa znajdujemy w Bogu, naszym najlepszym Ojcu.

 ks. Dariusz Knapik - Proboszcz


OGŁOSZENIE Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej: W związku z licznymi przypadkami śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie właściwej wentylacji w domach i mieszkaniach oraz o używanie sprawnych urządzeń służących do ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody. Warto także w domu zainstalować czujkę tlenku węgla alarmującą o wykryciu jego nadmiernego stężenia.

 

 

W tym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Irena Krechowiecka i śp. Edward Zajączkowski. Wieczny odpoczynek …


 Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

 

utworzono : 2017-01-28 23:00
Wszystkich rekordów: