Katedra Live

PROJEKT

Rok 2017

Rok 2017 22 stycznia 2017 00:30 wyświetleń: 590

III NIEDZIELA ROKU 22 STYCZNIA 2017 r.

„Nawracajcie się” – to pierwsze słowa, jakimi Pan Jezus zwraca się do nas na początku swojej misji, i które dziś odczytujemy podczas Mszy Świętej. Każdego dnia z ufnością zwracajmy umysł i serce ku Chrystusowi, by Go poznać, ukochać i naśladować. Prośmy dziś Pana: „Rozpal mnie na nowo pierwotną i wierną miłością”. 


 

 


 W tym tygodniu patronują nam:

 • · 24 stycznia /wtorek/ – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej;
 • · 25 stycznia /środa/ – św. Paweł Apostoł, w święto nawrócenia z prześladowcy Kościoła na wiernego ucznia Chrystusa;
 • · 26 stycznia /czwartek/ – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę;
 • · 27 stycznia /piątek/ – bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), odnowiciel Zakonu Marianów i biskup Wilna;
 • · 28 stycznia /sobota/ – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej, jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła.

 

 1. Do środy trwamy w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegorocznym hasłem ekumenicznych spotkań są słowa: Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas.        
  Plan kolejnych nabożeństw o jedność:         
  *Niedziela, 22 stycznia, godz. 19.00 – Kościół Świętej Rodziny, Król. Kor. Polskiej 28;
  *Poniedziałek, 23 stycznia, godz.18.00 – Kościół Polskokatolicki, Plac św. Piotra i Pawła;      
  *Wtorek, 24 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Prawosławny, ul. Zygmunta Starego 1;     
  *Środa, 25 stycznia, godz. 19.00 – nasza Bazylika  Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła.
 2. Co miesiąc w specjalnym nabożeństwie wzywamy wstawiennictwa św. Jana Pawła II. Zapraszamy jutro, w poniedziałek 23 stycznia, o godz. 18.00. Wieczorna Msza Święta będzie sprawowana w intencji próśb i podziękowań zanoszonych do Pana Boga za wstawiennictwem naszego Papieża. Intencje modlitewne możemy składać do oznaczonej skarbony.
 3. Pośrednictwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy wzywamy w środy, o godz. 18.00. Po nabożeństwie Msza Święta będzie sprawowana w intencji nowennowych próśb i podziękowań.
 4. Uroczyste Nieszpory na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się w naszej Bazylice Archikatedralnej w najbliższą środę, 25 stycznia, w święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła, o godz. 19.00. Modlitwie, z udziałem przedstawicieli wyznań chrześcijańskich naszego miasta, będzie przewodniczył ksiądz biskup Henryk Wejman. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian a zwłaszcza grupy oraz wspólnoty duszpasterskie.
 5. Dzień Islamu będziemy obchodzić w najbliższy czwartek, 26 stycznia. Dziś słowo „ISLAM” często budzi niepokój, a nawet wywołuje wrogość. Mimo wszystkich trudnych doświadczeń, którymi naznaczona jest nasza współczesność, prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.
 6. W sobotę 27 stycznia br. odbędzie się w naszej katedrze XXXV Misterium Kolędowe. Organizatorem jest chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dyr. Szymon Wyrzykowski). Pozostali wykonawcy to: Joszko Broda wraz z zespołem, Zespół Młodych CHAPS (dyr. Iwona Charkiewicz), Collegium Maiorum (dyr. Paweł Osuchowski), Kapela Zespołu Folklorystycznego Siermięgi. Wstęp wolny. Koncert wpisuje się w obchody jubileuszu 70-lecia tradycji akademickich ZUT w Szczecinie.
 7. W naszej parafii zakończyliśmy wizytę duszpasterską zwaną kolędą. Dziękujemy za otwartość serc, szczerość i zaufanie oraz ofiary, które zgodnie z prawem diecezjalnym, przeznaczane są na cele kurialne, parafialne oraz w części do dyspozycji osobistej księży. Istnieje jeszcze możliwość umówienia kolędowego spotkania.
 8. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziś, ofiarami do puszek, możemy wesprzeć organizację charytatywną „Kościół w Potrzebie”.  
 9. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Goście i Parafianie, wraz z księdzem Janem – proboszczem seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy, by dzisiejsze wołanie Jezusa do nawrócenia było zawsze dla nas dowodem na bezinteresowną miłość Boga.

 ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

W tym tygodniu odprowadziliśmy z naszej wspólnoty na miejsce wiecznego spoczynku: śp. Józefa Lubienieckiego, Teresę Surmaczyńską, Jadwigę Smeja, Józefa Skrobacz, Zbigniewa Murawskiego oraz Władysławę Żak. Wieczny odpoczynek …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2017-01-22 00:30
Wszystkich rekordów: