Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 13 lutego 2016 21:25 wyświetleń: 751

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 14 LUTEGO 2016 R.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

14 LUTEGO 2016 R.

 

 

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Słowo Boże Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu ukazuje nam Jezusa, który „pełen Ducha Świętego” udaje się na pustynię. Jezus jest sam i zmaga się z trudnymi warunkami pustyni. Pości, odczuwa głód i jest kuszony. Prośmy Pana, aby w czasie wielkopostnej pustyni często wyprowadzał nas w ciszę i samotność modlitwy, w spotkania z Nim podczas wielkopostnych celebracji i by uzdalniał nas do duchowej walki.

Symbole Światowych Dni Młodzieży (Krzyż i Ikona Matki Bożej), które nawiedziły już prawie wszystkie zakątki Ziemi, zawitają jutro, w poniedziałek 15 lutego, do naszej Bazyliki Archikatedralnej. Procesja z Symbolami ŚDM, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka, wyruszy z Bazyliki pw. Św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy ok. godz. 20.00. Przywitanie Symboli ŚDM w kruchcie katedralnej nastąpi ok. godz. 21.00. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się czuwanie modlitewne z odnowieniem wiary. O godz. 23.00 przejdziemy stacjami Drogi Krzyżowej, po której, o godz. 24.00, rozpocznie się uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Andrzeja. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, a zwłaszcza młodzież i dzieci wraz z rodzicami, do wspólnego modlitewnego czuwania, które w takim wymiarze zapewne już się nie powtórzy w naszym pokoleniu. Finałem peregrynacji po Polsce Symboli ŚDM będą, obchodzone w tym roku wraz z Papieżem Franciszkiem, Światowe Dni Młodych w Krakowie.

 

  1. Na Gorzkie Żale, znane w naszej Ojczyźnie od ponad 300 lat nabożeństwo wielkopostne (1707 r.), którego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie, zapraszamy w niedziele Wielkiego Postu, o godz. 17.15.
  2. Jerycho różańcowe zaprasza do Kaplicy Mariackiej na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, połączoną z różańcową kontemplacją wydarzeń zbawczych, dziś po Mszy Świętej wieczornej.
  3. Poranną modlitwą Kościoła - Jutrznią modlimy się w Wielkim Poście, od poniedziałku do piątku, o godz. 6.30.
  4. W piątki Wielkiego Postu zapraszamy na Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, których tradycja odprawiania powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W najbliższy piątek zapraszamy o godz. 11.30, 17.30 bądź też o godz. 19.00.
  5. Z odprawianiem wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu, przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, modlitwy - Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu[1], również niesie w sobie tę łaskę. Po każdej spowiedzi jeden odpust powinniśmy ofiarować za siebie, a następne za dusze w czyśćcu cierpiące. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przypominamy, że nasza Bazylika Archikatedralna, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jest kościołem stacyjnym. Możemy więc każdego dnia zyskać odpust zupełny, spełniając w/w warunki.
  6. Na koncert Justyny Strabel „Effatha” (otwórz się) – jako modlitwę uwielbienia, zaprasza Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, w przyszłą niedzielę, 21 lutego br., o godz. 19.00.
  7. Szczecińscy Ojcowie Jezuici zapraszają, w Roku Miłosierdzi i Jubileuszu Chrztu Polski, na pielgrzymkę, w dniach od 30 kwietnia do 2 maja br. Informacje znajdziemy na tablicy ogłoszeń.
  8. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, ogólnokościelne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na nasze Stowarzyszenie „Katedra”. KRS i inne informacje znajdziemy na ulotkach oraz na stronie internetowej parafii. Za tydzień, ofiarami do puszek, będziemy mieli okazję wesprzeć misyjne Dzieło Pomocy „Ad Gentes”.
  9. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by przykład Pana Jezusa, który idzie na pustynię, poruszył nas dogłębnie i zaowocował właściwymi postanowieniami wielkopostnymi w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia.

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w tym tygodniu: śp. Jana Prokopa i śp. Annę Jung – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …[1] Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

utworzono : 2016-02-13 21:25
Wszystkich rekordów: