Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 9 lipca 2016 23:49 wyświetleń: 618

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XV NIEDZIELA ZWYKŁA

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
pw. Św. Jakuba Apostoła
 ul. Św. Jakuba Apostoła 1
70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

XV Niedziela Roku


10 lipca 2016 R.

 

Jezus przypomina nam dziś o największym przykazaniu − przykazaniu miłości oraz wyjaśnia, jak należy je wypełniać. W każdym człowieku należy dostrzegać brata, który może potrzebować naszej pomocy.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • · W poniedziałek, 11 lipca – św. Benedykt, opat i patron Europy, autor słynnej Reguły, uważany za duchowego ojca mnichów Kościoła Zachodniego.
 • · We wtorek, 12 lipca − św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, biskup i męczennik, autor żywota św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników, przyjaciel Polski, występujący w jej obronie u cesarza Henryka II.
 • · W środę, 13 lipca − święci pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt, którzy jako drogę swojego uświęcenia obrali surowe życie w odosobnieniu i liczne praktyki ascetyczne.
 • · W sobotę, 16 lipca – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Góra Karmel znana jest nam  ze Starego Testamentu. Jest miejscem obrony wiary w jedynego Boga przez proroka Eliasza. W średniowieczu powstał na niej zakon karmelitański. Z tym dniem i z rodziną karmelitańską zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza. Matka Boża w objawieniach danych Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów, obiecała noszącym szkaplerz ochronę przed ogniem piekielnym i innym niebezpieczeństwem.

 

 1. Środowe nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy łączymy z wieczorną Mszą Świętą w intencji nowennowych próśb i podziękowań.
 2. Przez wstawiennictwo Św. Judy Tadeusza modlimy się w czwartek na Mszy Świętej o godz. 18.00.
 3. Jerycho różańcowe zaprasza w najbliższy piątek, 14 lipca, po Mszy Świętej Wieczornej na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z różańcową kontemplacją wydarzeń zbawczych.
 4. W tym roku przypada 83. rocznica tragicznej śmierci Dariusa i Girenasa, litewskich lotników, którzy 17 lipca 1933 r. zginęli w katastrofie lotniczej, w Pszczelniku koło Myśliborza, pokonując 6411 km. na trasie z Nowego Jorku do Kowna. Z tej racji w przyszłą niedzielę, na Mszy Świętej o godz. 9.00, będziemy gościć w naszej Bazylice Archikatedralnej delegację z Litwy. Liturgię uświetni Chór Akademii Nauk Litwy.
 5. Sakrament Pojednania w naszej Bazylice Archikatedralnej sprawujemy codziennie, przed i podczas wszystkich celebracji. W niedziele spowiadamy również podczas adoracji od godz. 20.00 aż do zakończenia ostatniej niedzielnej Mszy Świętej w Szczecinie, sprawowanej o godz. 21.00. W dni powszednie dodatkowo spowiadamy także od godz. 17.00.
 6. Za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby naszej parafii, na cele charytatywne i misyjne oraz ogólnokościelne - wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziś, w kweście do puszek, możemy wspomóc Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. Bóg zapłać za zrozumienie i dar serca. Przy tej okazji gorąco dziękujemy wszystkim rodzinom, które zdeklarowały chęć przyjęcia na nocleg młodych pielgrzymów. Z informacji, które napływają do naszej Kurii Biskupiej wiemy, że jednak przyjedzie dużo mniej osób niż początkowo deklarowano, z tej racji odwołujemy wszystkie złożone wcześniej w naszej parafii deklaracje.
 7. W dniach 4 do 10 lipca br. dzieci przeżywały półkolonie - „Wakacje u św. Jakuba”. Bóg zapłać Księdzu Bartkowi, młodzieży oraz wszystkim, którzy bezinteresownie poświęcili czas i otworzyli swoje serca i portfele.
 8. Wszystkim Czcigodnym Gościom, Drogim Parafianom oraz Solenizantom i Jubilatom tego nowego tygodnia, wraz z ks. Janem - Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami i całym Zespołem Katedralnym życzymy, by czas rozpoczętych wakacji i urlopów był chwilą odpoczynku od codziennych zajęć i możliwością nabrania sił fizycznych oraz duchowych na kolejne zadania. Szczęść Boże również dla wszystkich, którzy nie mają teraz urlopów.

 

WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE:

Biuro parafialne w okresie wakacyjnym  będzie otwarte we wtorki i czwartki od godz. 11.00 do 12.00 i od godz. 16.00 do 17.30. W sprawach nagłych i pilnych zapraszamy każdego dnia i o każdej porze.

Od 1 lipca parking przykatedralny został zlikwidowany.  Przemawiające za tym racje to: stawiane nam wymogi bezpieczeństwa, względy konserwatorskie, turystyczne oraz ubezpieczeniowe. Prosimy o zrozumienie.

IX Międzynarodowy Festiwal Organowy zaprasza do naszej Bazyliki Archikatedralnej w wakacyjne soboty. Początek koncertu o godz. 20.00. W najbliższą sobotę na organach zagra Marek Stefański (Polska). Wystąpią również: Anna Maria Staśkiewicz (Polska) - skrzypce oraz Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, dyrygent - Jan Miłosz Zarzycki.

Zbliżają się Światowe Dni Młodych w diecezjach oraz odpust Św. Jakuba i Jarmark Jakubowy. Bliższe informacje podamy w przyszłym tygodniu.

Zapraszamy na Pielgrzymkę Narodową do Rzymu  z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, którą z biurem Santiago organizuje nasza katedralna parafia w październiku br. Szczegóły znajdziemy na plakatach.

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w tym tygodniu z naszej wspólnoty śp. Mirosławę Wiśniewską – wieczny odpoczynek racz jej dać Panie …

 

ks. Dariusz Knapik - Proboszcz
utworzono : 2016-07-09 23:49
Wszystkich rekordów: