Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 7 lutego 2016 16:23 wyświetleń: 1610

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 07 LUTEGO 2016 R.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

7 LUTEGO 2016 R.

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii zaproszenie Pana Jezusa skierowane do Piotra: „Wypłyń na głębię”. Cudowny połów ryb i wcześniejsze słowa Mistrza z Nazaretu wzbudziły w Piotrze głębokie poruszenie i świadomość własnej niegodności, którą wyraził w słowach: „odejdź ode mnie, Panie, bom jest człowiek grzeszny”. Piotr jeszcze nie znał Jezusa ale przeczuł niezwykłą wyjątkowość Pana. Z czasem doświadczy i zrozumie, że właściwym jest mówić: „zostań ze mną, Panie, bom jest człowiek grzeszny” (bł. Karol de Foucauld). Okazją do takiej modlitwy będzie dla nas zbliżający się Wielki Post.

  1. W najbliższą środę przypada Popielec rozpoczynający czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Msze Święte w tym dniu sprawujemy o godz. 7.00, 12.00, 16.00 18.00 i 21.00.
  2. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby chore, o ile to możliwe, oraz starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele dla uczniów i uczennic Chrystusa. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
  3. Czwartek, 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz. 12.00 i 18.00 udzielimy Sakramentu Chorych.
  4. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki Wielkiego Postu: godz. 11.30, 17.30 i 19.00.
  5. Na Gorzkie Żale zapraszamy od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, o godz. 17.15.
  6. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu[1], przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przypominamy również, że nasza Bazylika Archikatedralna, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jest kościołem stacyjnym, możemy więc każdego dnia zyskać odpust zupełny, spełniając w/w warunki.
  7. Szczecińscy Ojcowie Jezuici z ul. Pocztowej 22 zapraszają, w Roku Miłosierdzi i Jubileuszu Chrztu Polski, na pielgrzymkę do Wrocławia śladami św. Andrzeja Boboli, w dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2016 r. Szczegółowy program i informacje organizacyjne znajdziemy na tablicy ogłoszeń.
  8. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne, ogólnokościelne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na Stowarzyszenie Rewaloryzacji Zabytków Sakralnych i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Katedra” w Szczecinie. Szczegółowe informacje oraz KRS znajdziemy na ulotkach oraz stronie internetowej parafii.
  9. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by zaproszenie Pana Jezusa z dzisiejszej ewangelii „Wypłyń na głębię” poruszyło nas dogłębnie i zaowocowało właściwymi postanowieniami wielkopostnymi w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia.

 

 

 

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w tym tygodniu: śp. Mariannę Fąfara i śp. Waldemara Ostrowskiego – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …[1] Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

utworzono : 2016-02-07 16:23
Wszystkich rekordów: