Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 28 lutego 2016 12:42 wyświetleń: 657

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 28 LUTEGO 2016 R.

Bóg ukazuje się Mojżeszowi w Krzewie Gorejącym

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

28 LUTEGO 2016 R.

 

 

TRZECIA  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

W dzisiejszej Ewangelii Jezus z wielkim przejęciem zwraca uwagę na brak u ludzi poczucia grzeszności. Pan kilkakrotnie powtarza: „Jeśli się nie nawrócicie … zginiecie”. Nawrócenie nie jest możliwe bez uświadomienia sobie i przeżycia własnej grzeszności. Życie bez nawrócenia jest tylko pozorem, jak drzewo figowe zasadzone w winnicy, które nie owocuje. Grzech pielęgnowany i broniony w sercu paraliżuje życie, depcze dobre natchnienia pochodzące od Ducha Świętego, niszczy wypracowane wcześniej owoce dobra i zabija życie. Czy trwam w grzechu? Czy nie odkładam i nie zaniedbuję spowiedzi? Czy nie żywię w sercu świadomego przywiązania do jakiegoś grzechu? Czy zaplanowałem i wyznaczyłem sobie czas na wielkopostne spotkanie z Jezusem Miłosiernym w Sakramencie Pokuty?   

 

  1. KOMUNIKAT KURII BISKUPIEJ: „W dniu 1 marca 2016 r. [najbliższy wtorek] przypada 100. rocznica urodzin śp. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. W tym dniu zapraszamy do uczestnictwa we Mszach Świętych dziękczynnych za dar Jego osoby i posługi biskupiej: o godz. 10.00 w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz o godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej. Jednocześnie zapraszamy do udziału w sesji naukowej pt. Facere Voluntatem Tuam o godz. 11.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego”.
  2. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w najbliższy wtorek, 1 marca 2016 r. Po zakończeniu Mszy Świętej w intencji śp. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, jak słyszeliśmy w przeczytanym przed chwilą komunikacie Kurii Biskupiej, będzie celebrowana przez Księdza Arcybiskupa Andrzeja następna Eucharystia, o godz. 19.00, w intencji naszej Ojczyzny oraz za tych, którzy w jej obronie oddali swoje życie.
  3. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00 oraz Msza Święta w intencji nowennowych próśb i podziękowań.
  4. W Wielkim Poście zapraszamy do wspólnej modlitwy: Gorzkie Żale – w wielkopostne niedziele, godz. 17.15; Drogi Krzyżowe – w piątki Wielkiego Postu, godz. 11.30, 17.30, 19.00; Jutrznia, poranna modlitwa Kościoła – od poniedziałku do piątku, godz. 6.30. Z odprawianiem wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Również pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu modlitwy - Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu[1], przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, niesie w sobie tę łaskę. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przypominamy również, że nasza Bazylika Archikatedralna, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jest kościołem stacyjnym. Możemy więc każdego dnia zyskać odpust zupełny, spełniając w/w warunki.
  5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek, 4 marca, w liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza królewicza, patrona śp. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, będzie celebrowana Eucharystia z Godziną Świętą w intencji o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, oraz w intencji kapłanów i osób konsekrowanych, o godz. 18.00. W pierwszy piątek Wielkiego Postu Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa połączymy z rozważaniami Drogi Krzyżowej. W pierwszą sobotę rano odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Msza Święta wieczorna w intencji Żywego Różańca poprzedzona będzie wspólną modlitwą różańcową od godz. 17.30. Po Eucharystii zmiana tajemnic różańcowych i spotkanie formacyjne Wspólnoty Żywego Różańca. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju Bożego Miłosierdzia. Okazja do spowiedzi świętej przed i podczas każdej Mszy Świętej, w niedziele i w dni powszednie.
  6. Mszę Świętą w intencji Kresowian oraz wszystkich miłośników Ziemi Wileńskiej, w asyście gości z Wilna, Ksiądz Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz odprawi w przyszłą niedzielę o godz. 12.00.
  7. Parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej Katedrze w przyszłą, IV Niedzielę Wielkiego Postu. Nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. dr Sławomir Zyga, Kanclerz naszej Kurii Metropolitalnej. Inne rekolekcje w naszej Bazylice Archikatedralnej: Szkoły podstawowe – od 8 do 10 marca; gimnazja i szkoły średnie – od 16 do 18 marca; Rekolekcje Na Progu Paschy – od 21 do 23 marca.
  8. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne, za ofiary składane tydzień temu do puszek na misje - Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na Stowarzyszenie „Katedra”.
  9. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by ukazana dziś w ewangelii troska Pana Jezusa, związana z brakiem u człowieka poczucia grzeszności, głęboko nas przejęła i zaowocowała jeszcze gorliwszym wołaniem o miłosierdzie dla nas i całego świata.


[1] Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

utworzono : 2016-02-28 12:42
Wszystkich rekordów: