Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 12 marca 2016 01:17 wyświetleń: 1118

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 13 MARCA 2016 R.

Nicolas Poussin - Chrystus oraz Kobieta pochwycona na cudzołustwie 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

13 MARCA 2016 R.

 

 

PIĄTA  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

W piątą niedzielę Wielkiego Postu charakter tego okresu liturgicznego zmienia się na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży. Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy, tak jak uczynił to w przypadku oskarżanej w dzisiejszej ewangelii jawnogrzesznicy. Tak jak wtedy na nią, tak każdego dnia, Jezus patrzy na mnie z wielką troską i z przebaczającą miłością.

 

  1. W Wielkim Poście zapraszamy do wspólnej modlitwy: Gorzkie Żale – w wielkopostne niedziele, godz. 17.15; Drogi Krzyżowe – w piątki Wielkiego Postu, godz. 11.30, 17.30, 19.00; Jutrznia, poranna modlitwa Kościoła – od poniedziałku do piątku, godz. 6.30. Za odprawienie wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Również pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu modlitwy - Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, niesie w sobie tę łaskę. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przypominamy również, że nasza Bazylika Archikatedralna, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jest kościołem stacyjnym. Nawiedzając więc to miejsce możemy każdego dnia zyskać odpust zupełny, spełniając w/w warunki.
  2. Dziś Szczecińscy Piekarze i Cukiernicy, przez wstawiennictwo swojego patrona, św. Klemensa, dziękują Panu Bogu za wszelkie łaski na Mszy Świętej o godz. 12.00. Modlitwie będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Jak co roku, nasza Bazylika Archikatedralna wypełni się zapachem ofiarowanego chleba, który po Eucharystii będziemy mogli zabrać do domu.
  3. W sobotę, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP i patrona Kościoła powszechnego. Na Msze Święte, sprawowane w tym dniu o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów.
  4. Po rekolekcjach parafialnych i rekolekcjach dla szkół podstawowych, od najbliższej środy do piątku (16 - 18 marca) swoje rekolekcje będzie miała młodzież gimnazjalna i młodzież szkół średnich. Rekolekcje Na Progu Paschy dla miasta Szczecina, które poprowadzi ks. dr Andrzej Maćkowski, Oficjał Sądu Metropolitalnego, rozpoczną się po przyszłej niedzieli (palmowej) i potrwają do Wielkiej Środy (21 - 23 marca).
  5. Katedralny Zespół Caritas rozprowadza dziś i za tydzień świece wielkanocne i baranki cukrowe. Pozyskane tą drogą środki przeznaczamy na cele dobroczynne. Tradycją lat minionych, także i w tym roku, pragniemy przygotować paczki i koszyczki ze święconką dla osób bezdomnych, a także dla tych, którzy choć mają dom, to jednak nie mają co położyć na stół świąteczny. Koszyczki ze święconką i paczki świąteczne, wraz z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, przekażemy nie tylko ubogim z naszej parafii katedralnej, ale i wszystkim podopiecznym Caritas z terenu miasta, w Wielką Sobotę, po porannej modlitwie brewiarzowej i pierwszym poświęceniu przez Księdza Arcybiskupa pokarmów na stół wielkanocny, ok. godz. 10.00. Każdy gest wsparcia, nawet najmniejszy, finansowy bądź materialny w postaci żywności, którą możemy przynosić i składać w kaplicy św. Jana Pawła II, będzie wielkim uczynkiem miłosierdzia, do którego tak bardzo zaprasza nas, w Świętym Roku Miłosierdzia, Papież Franciszek.
  6. Na drodze Krzyżowej w naszej Katedrze pojawiły się kolejne stacje, dziewiąta i dziesiąta. Wraz ze stacją ósmą oczekują na swoich fundatorów. Dotychczasowym fundatorom jeszcze raz z całego serca dziękujemy. W pracowni konserwatorskiej trwają prace renowacyjne nad czterema ostatnimi stacjami.
  7. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne, diecezjalne, ogólnokościelne, charytatywne i misyjne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na Stowarzyszenie „Katedra”.
  8. Dziś, ofiarami do puszek, wspieramy organizację Światowych Dni Młodych. Możemy również odebrać deklarację przyjęcia młodych pielgrzymów do naszych domów w lipcu br. Szczegółowych informacji udzielają: ks. Michał i ks. Bartłomiej.
  9. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by spojrzenie Jezusa z dzisiejszej ewangelii, pełne miłosierdzia, dodawało Wam odwagi w podejmowaniu wysiłku osobistego nawrócenia ku Jego Osobie i Miłości, oraz było dla nas źródłem wytrwałości w modlitwie za nasze siostry i braci, którzy już dawno nie zanurzali się w zdrojach miłosierdzia.

 

Dziś przypada 3. rocznica wyboru papieża Franciszka. Wtedy, wieczorem 13 marca 2013 roku, nowo wybrany biskup Rzymu, Franciszek, zwrócił się z prośbą o modlitwę w swojej intencji. Ojciec Święty, przy każdej okazji, prosi o to modlitewne wsparcie – wołajmy więc: Pod Twoją obronę…, Matko Kościoła …!

 

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w minionym tygodniu: śp. Mirosławę Jaroszek, śp. Stanisławę Deoniziuk, śp. Franciszka Chabraszewskiego, śp. Karolinę Błaszczyk, śp. Marię Falana-Dudek – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

utworzono : 2016-03-12 01:17
Wszystkich rekordów: