Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 20 marca 2016 01:34 wyświetleń: 1672

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 20 MARCA 2016 R.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

20 MARCA 2016 R.

 

 

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

W dniu dzisiejszym wraz z całym Kościołem rozpoczynamy obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Celebrując to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością podążajmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu.

 

 1. III Międzynarodowy Konkurs Pieśni Pasyjnej zaprasza na finał do naszej Katedry dziś o godz. 15.00.
 2. Na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym zapraszamy dziś o godz. 17.15.
 3. Program Wielkiego Tygodnia.      
  Poniedziałek, Wtorek i Środa Wielkiego Tygodnia: Rekolekcje Na Progu Paschy – poprowadzi ks. dr Andrzej Maćkowski, Oficjał Sądu Metropolitalnego w Szczecinie. Mszy Świętej rekolekcyjnej, sprawowanej o godz. 19.00, będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga. Po Eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu z prowadzoną medytacją do godz. 21.00. Sakrament Pojednania: 6.45 – 7.30, 11.45 – 12.45, 17.00 – 21.00.          
  Wielki Czwartek: Msza Święta Krzyżma koncelebrowana przez kapłanów Archidiecezji oraz uroczyste błogosławieństwo nowych lektorów – godz. 10.00; Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne – godz. 19.00; GORZKIE ŻALE – godz. 22.00; Sakrament Pojednania: od godz. 17.00 do 18.30 i od godz. 21.37, podczas 7. edycji Nocy Konfesjonałów, do Wielkiego Piątku, godz. 6.00. W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej celebracji Wieczerzy Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji. Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Sław języku tajemnicę, za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.        
  Wielki Piątek: ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY – od godz. 6.00; Godzina Czytań i Jutrznia – godz. 9.00; DROGA KRZYŻOWA i POCZĄTEK NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – godz. 15.00; Liturgia Na Cześć Męki Pańskiej – godz. 19.00; GORZKIE ŻALE – godz. 22.00; Sakrament Pojednania: od godz. 6.00 do 18.30 i od godz. 21.00 do 24.00. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy oraz udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest Adoracja Krzyża. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24.00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Post paschalny, jeżeli to możliwe, zachowujemy do Wigilii Paschalnej.
  Wielka Sobota: ADORACJA PANA JEZUSA W Grobie Pańskim – od godz. 6.00; II DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – godz. 8.45; Godzina Czytań i Jutrznia – godz. 9.00; BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY – od godz. 10.00 do 16.00 (co pół godziny); Sakrament Pojednania: od godz. 6.00 do 16.00 i od 19.00 do 20.30. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim.         
  Wigilię Paschalną w wielką noc, najważniejszą liturgię roku kościelnego, rozpoczniemy w sobotę wieczorem po zachodzie słońca, o godz. 21.00. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, że żyje i że działa wśród nas. W Noc Paschalną dorośli katechumeni, przygotowani w Ośrodku Katechumenalnym, przyjmą Sakramenty Wtajemniczenia Chrześcijańskiego. Na tę liturgię przynosimy świece i naczynia na wodę święconą. Liturgii Wielkiego Tygodnia przewodniczyć będzie J. E. Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
 4. Za tydzień, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Msze Święte sprawujemy: 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte sprawujemy według porządku niedzielnego:  7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00.
 5. Katedralny Zespół Caritas rozprowadza dziś świece wielkanocne i baranki cukrowe. Pozyskane tą drogą środki przeznaczamy na cele dobroczynne. Tradycją lat minionych, także i w tym roku, pragniemy przygotować paczki i koszyczki ze święconką dla osób bezdomnych, a także dla tych, którzy choć mają dom, to jednak nie mają co położyć na stół świąteczny. Koszyczki ze święconką i paczki świąteczne, wraz z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, przekażemy nie tylko ubogim z naszej parafii katedralnej, ale i wszystkim podopiecznym Caritas z terenu miasta, w Wielką Sobotę, po porannej modlitwie brewiarzowej i pierwszym poświęceniu przez Księdza Arcybiskupa pokarmów na stół wielkanocny, ok. godz. 10.00. Każdy gest wsparcia, nawet najmniejszy, finansowy bądź materialny w postaci żywności, którą możemy przynosić i składać w kaplicy św. Jana Pawła II, będzie wielkim uczynkiem miłosierdzia, do którego tak bardzo zaprasza nas, w Świętym Roku Miłosierdzia, Papież Franciszek.
 6. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne, diecezjalne, ogólnokościelne, charytatywne i misyjne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Na drodze Krzyżowej w naszej Katedrze pojawiły się kolejne stacje, dziewiąta i dziesiąta. Wraz ze stacją ósmą oczekują na swoich fundatorów. Dotychczasowym fundatorom jeszcze raz z całego serca dziękujemy. W pracowni konserwatorskiej trwają prace renowacyjne nad czterema ostatnimi stacjami. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na Stowarzyszenie „Katedra” oraz zeszłotygodniowe ofiary do puszek przeznaczone na organizację Światowych Dni Młodych.
 7. Palmy, które dziś możemy nabyć za dobrowolną ofiarą przy wyjściu z Katedry, przygotowała młodzież. W ten sposób młodzi ludzie zbierają potrzebne środki na wyjazd do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Koszt wyjazdu jednego uczestnika to 1000 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyniosły materiały do palm lub pomagały w ich wykonaniu. W Wielką Sobotę oraz w Niedzielę Miłosierdzia będziemy mogli nabyć Miserikordynę – różaniec z fragmentem Dzienniczka św. siostry Faustyny w opakowaniu, w formie tabletek na serce. Tak pozyskiwane środki również przeznaczamy na pomoc dla naszej młodzieży, by mogli uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Serdecznie zachęcamy do wzięcia deklaracji przyjęcia pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Chodzi o ofiarowanie noclegów oraz śniadań w dniach 20-25 lipca br. Deklaracje można wziąć wychodząc z kościoła. Każda parafia w Szczecinie jest poproszona o zorganizowanie noclegów dla 90 osób. W naszej parafii na chwilę obecną mamy zapewnione 11 miejsc. Serdecznie zachęcamy do dania świadectwa polskiej gościnności. Szczegółowe informacje otrzymamy u ks. Michała i ks. Bartłomieja.
 8. Zapraszamy na wyjazd do Poznania, na Ogólnopolskie Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wyjazd autokarem 16 kwietnia rano, o godz. 4.00 z placu katedralnego. Koszt 120 zł. Zapisy do końca marca u s. Joanny lub ks. Michała.
 9. Wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by sam Pan Jezus wprowadził Was w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w minionym tygodniu: śp. Stefan KONDERA – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …

utworzono : 2016-03-20 01:34
Wszystkich rekordów: