Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 28 maja 2016 23:39 wyświetleń: 837

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IX NIEDZIELA ZWYKŁA 29 MAJA 2016 R.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
pw. Św. Jakuba Apostoła
 ul. Św. Jakuba Apostoła 1
70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE


29 maja 2016 R.

IX Niedziela Roku

 

Czerwiec, który rozpoczynamy już w najbliższą środę, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najbardziej rozpowszechniła to nabożeństwo skromna francuska siostra zakonna ze zgromadzenia Sióstr Wizytek, św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690), która żyła w zupełnym ukryciu, w klasztorze w Paray-le-Monial. 27 grudnia 1673 roku, Pan Jezus ukazując Małgorzacie swoje Serce pełne ognia, rzekł do niej: "Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących […] Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi Bożymi skarbami".

  1.  Jutro obchodzimy rocznicę poświęcenia naszej Bazyliki Archikatedralnej. Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła został konsekrowany przez biskupa kamieńskiego Zygfryda w roku 1187. W roku 1534 kościół został zajęty przez protestantów. W czasie drugiej wojny światowej uległ zburzeniu. Dnia 28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI ustanawiając diecezję szczecińsko-kamieńską wyznaczył kościół Świętego Jakuba na katedrę nowej diecezji. Po odbudowie kościół został uroczyście poświęcony 31 maja 1982 roku, a w następnym roku papież Jan Paweł II podniósł go do godności bazyliki.
  2. W tym tygodniu obchodzimy: W środę, 1 czerwca, wspomnienie św. Justyna, filozofa i męczennika z II wieku, który po przyjęciu wiary chrześcijańskiej stał się gorliwym jej obrońcą i dzięki któremu mamy pierwsze opisy Eucharystii; w piątek, 3 czerwca, wspomnienie świętych Karola Lwangi i jego Towarzyszy, męczenników z Ugandy (1886 r.).
  3. Nasze Siostry Jadwiżanki – Siostry Świętej Jadwigi Królowej, Służebnice Chrystusa Obecnego – obchodzą jutro w Krakowie swoje 25-lecie powstania. W Kościele Siostry podejmują przede wszystkim zadanie ewangelizacji i reewangelizacji, pomagając ludziom, którzy szukają Boga i sensu życia, poprzez doprowadzenie ich do źródła, jakim jest Jezus Chrystus, obecny i bliski człowiekowi w Sakramentach Kościoła. Najistotniejszym zadaniem Sióstr w naszej parafii jest praca w Ośrodku Katechumenalnym. To tam, poprzez codzienną indywidualną formację polegającą na osobistych spotkaniach i dialogu, co roku dziesiątki dorosłych przygotowuje się do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego (Chrzest, Eucharystia, Bierzmowanie), a także do Sakramentu Pojednania i Małżeństwa. Założycielem tej młodej wspólnoty zakonnej jest ks. bp Wacław Świerzawski. Pamiętajmy w modlitwie o naszych siostrach. 
  4. Na nabożeństwa majowe zapraszamy jeszcze dziś, jutro i pojutrze o godz. 17.30, od środy natomiast, również o godz. 17.30, rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  5. Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada w środę, 1 czerwca. Zapraszamy w tym dniu wszystkie dzieci i ich najbliższych na nabożeństwo czerwcowe i wieczorną Eucharystię. Po Mszy Świętej, o godz. 19.30, odbędzie się koncert organowy studentów Wydziału Muzyki Kościelnej szczecińskiej Akademii Sztuki.
  6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Sakrament Pokuty sprawujemy przed i podczas wszystkich nabożeństw. Chorych odwiedzimy w sobotę, 4 czerwca.
  7. W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała. W tym dniu, na wieczorną Mszę Świętą, przynosimy wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych, które poświęcimy po procesji eucharystycznej, prosząc Pana Boga, aby swoją wszechmocną opieką otaczał nasze pola, łąki i lasy, strzegł je przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce dla naszego dobra.
  8. W najbliższy piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest również Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Ksiądz Arcybiskup zaprasza wszystkich do udziału w szczecińskich obchodach Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozpoczęcie nastąpi o godz. 17.30 nieszporami w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej, po których wyruszy procesja eucharystyczna do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie o godz. 19.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta odpustowa. Po niej nastąpi Akt oddania Kapłanów i zawierzenie miasta Szczecina Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Przypominamy także, że w tym uroczystym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  9. Ks. Bartłomiej zaprasza młodzież na wspólny wyjazd na Pola Lednickie, w najbliższą sobotę, 4 czerwca. Informacje i zapisy w zakrystii.
  10. W sobotę, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się spotkanie formacyjne Wspólnoty Żywego Różańca.

10. Za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby naszej parafii, na cele charytatywne i misyjne, na Światowe Dni Młodych oraz cele ogólnokościelne - wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. W przyszłą niedzielę, 5 czerwca, z okazji ogólnopolskiego Dnia Dziękczynienia, ofiarami do puszek wspieramy budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  

11. Wszystkim Czcigodnym Gościom, Drogim Parafianom, zwłaszcza Dzieciom, oraz Solenizantom i Jubilatom tego nowego tygodnia, wraz z ks. Janem - Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami i całym Zespołem Katedralnym życzymy, by Boskie Serce Jezusa, które "tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących, [poprzez otwartość naszych serc], mogło wzbogacić [wszystkich] swoimi Bożymi skarbami".

 

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w tym tygodniu śp. Danutę Sakowicz. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie …

utworzono : 2016-05-28 23:39
Wszystkich rekordów: