Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 5 marca 2016 21:57 wyświetleń: 714

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 6 MARCA 2016 R.

Rembrandt - Powrót syna marnotrawnego

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

6 MARCA 2016 R.

 

 

CZWARTA  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

Czwarta niedziela Wielkiego Postu – niedziela Laetare – wyznacza połowę czasu pomiędzy Popielcem a Wielkim Czwartkiem. Wyjątkowość tej niedzieli podkreśla różowy kolor szat liturgicznych. W dawnej polskiej tradycji nazywano ją „śródpościem” bądź „półpościem”. Wszystko to wskazuje dobitnie, że połowa okresu paschalnego przygotowania jest już za nami. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny. Dziś słuchamy jednej z najpiękniejszych przypowieści – przypowieść o miłosiernym Ojcu. Bóg, jak ojciec z przypowieści, czeka na każdego z nas, pragnie naszego powrotu. Nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem. On codziennie na nas czeka w sakramencie pokuty i pojednania, by nas oczyszczać z grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

 

  1. Dziś rozpoczynamy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Witamy wśród nas ks. dr Sławomira Zygę, Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, który w medytacjach rekolekcyjnych poprowadzi nas w ramiona Miłosiernego Ojca. Pamiętajmy w modlitwie o Księdzu Rekolekcjoniście prosząc o łaskę rozeznania tego, co Duch Święty, przez te rekolekcje, pragnie powiedzieć naszej parafialnej wspólnocie. Plan nauk rekolekcyjnych: Niedziela – na wszystkich Mszach Świętych i Gorzkich Żalach; Poniedziałek, Wtorek i Środa – Msze Święte rekolekcyjne o godz. 12.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi świętej: niedziela – przed i podczas każdej Mszy Świętej; dni powszednie – od godz. 6.30 do 7.30, od 11.30 do 13.00, od godz. 17.00 do 19.00.
  2. Pozostałe rekolekcje w naszej Katedrze: Szkoły podstawowe – od najbliższego wtorku, od 8 do 10 marca; gimnazja i szkoły średnie – od 16 do 18 marca; Rekolekcje Na Progu Paschy – od 21 do 23 marca.
  3. We wtorek, 8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko, o naszych babciach, mamach, żonach, córkach, siostrach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość dobrym słowem i gestem, i nie ustawajmy w modlitwach za nie. Zapraszamy w tym dniu na wieczorną Mszę Świętą.
  4. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00 oraz Msza Święta w intencji nowennowych próśb i podziękowań, natomiast w najbliższy czwartek, drugi w miesiącu, modlimy się przez wstawiennictwo św. Judy Tadeusza, patrona spraw trudnych, na Mszy Świętej o godz. 18.00. Nasze intencje modlitewne możemy składać do skarbony znajdującej się na wprost wejścia od ul. Grodzkiej.
  5. Szczecińscy Piekarze i Cukiernicy, przez wstawiennictwo swojego patrona, św. Klemensa, będą dziękować Panu Bogu za wszelkie łaski w przyszłą niedzielę, 13 marca, na Mszy Świętej o godz. 12.00. Modlitwie będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Jak co roku, nasza Bazylika Archikatedralna wypełni się zapachem chleba, który po Eucharystii będziemy mogli zabrać do domu.
  6. W Wielkim Poście zapraszamy do wspólnej modlitwy: Gorzkie Żale – w wielkopostne niedziele, godz. 17.15; Drogi Krzyżowe – w piątki Wielkiego Postu, godz. 11.30, 17.30, 19.00; Jutrznia, poranna modlitwa Kościoła – od poniedziałku do piątku, godz. 6.30. Za odprawienie wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Również pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu modlitwy - Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu[1], przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, niesie w sobie tę łaskę. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przypominamy również, że nasza Bazylika Archikatedralna, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jest kościołem stacyjnym. Możemy więc każdego dnia zyskać odpust zupełny, spełniając w/w warunki.
  7. Na drodze Krzyżowej w naszej Katedrze, w ambicie za ołtarzem, pojawiły się kolejne stacje, dziewiąta i dziesiąta. Wraz ze stacją ósmą oczekują na swoich fundatorów. Dotychczasowym fundatorom jeszcze raz z całego serca dziękujemy. W pracowni trwają czynności renowacyjne nad ostatnimi czterema stacjami.
  8. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele parafialne, diecezjalne, ogólnokościelne, charytatywne i misyjne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za przekazywanie 1% podatku na Stowarzyszenie „Katedra”. W przyszłą niedzielę, ofiarami do puszek, wspieramy organizację Światowych Dni Młodych.
  9. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy łaski wielkodusznego przyjęcia daru Rekolekcji Wielkopostnych i owocnego ich przeżycia.

 

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w minionym tygodniu: śp. Ryszarda Gradzik, śp. Urszulę Baranowską, śp. Teresę Kaczmarek, śp. Romana Guzińskiego, śp. Teodora Lont – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …[1] Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

utworzono : 2016-03-05 21:57
Wszystkich rekordów: