Katedra Live

PROJEKT

Rok 2016

Rok 2016 10 stycznia 2016 05:32 wyświetleń: 726

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. Św. Jakuba Ap. 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

10 stycznia

2016r.

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

 

Chrzest Jezusa w wodach Jordanu był zapowiedzią inne­go chrztu, którym tylko On jeden, Syn Boży, miał zostać ochrzczo­ny. Chrystus Pan sam to wyznał mówiąc uczniom, że ma przyjąć chrzest i doznaje wielkiej udręki z tego powodu (por. Łk 12,50). Miał na myśli chrzest paschalny we własnej krwi, który dokonał się w czasie Jego męki. Tak więc chrzest, który Pan Jezus przyjął od Jana, miał do­kładnie odwrotne znaczenie niż ten chrzest, którego Jan udzielał wszyst­kim innym ludziom. Wszyscy inni przyjmowali od Jana chrzest pokuty i wychodzili z wód Jordanu bardziej czyści. Pan Jezus, niepokalany i naj­świętszy, wszedł w wodę Jordanu, aby wziąć na siebie grze­chy całego świata i żeby je zanieść na krzyż. Z wód Jordanu wyszedł Pan Jezus jako Baranek Boży, obciążony grzechami całego świata.

Od chrztu w Jordanie rozpoczął Pan Jezus swoją działalność publiczną. Przez naukę i cuda, a zwłaszcza przez Jego śmierć i zmartwychwstanie, dokonało się nasze pojednanie z Ojcem Przed­wiecznym. W tym wydarzeniu mamy też pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad Nim w postaci gołębicy (epifania trynitarna). Chrzest, którego udzielał Jan w wodach Jordanu, był zapowiedzią naszego chrztu, poprzez który Bóg uczynił nas swoimi dziećmi, uczestnikami Bożej natury.

 

  1. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego, jednak, zgodnie z dawną polską tradycją, przedłużymy okres śpiewania kolęd oraz bożonarodzeniowy wystrój kościołów do święta Ofiarowania Pańskiego, do 2 lutego.
  2. Kolędową wizytę w rodzinach rozpoczniemy jutro, w poniedziałek 11 stycznia 2016 r. Po kolędzie chodzimy w dni powszednie tygodnia od godz. 16.00. Pięciu księży naszej parafii, w asyście ministrantów, będzie odwiedzać te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. Po kolędowej liturgii domowej i poświęceniu mieszkania, w rozmowie duszpasterskiej, będziemy mogli podjąć te tematy, które są istotne dla nas samych oraz naszej wspólnoty parafialnej. W sprawach, które wymagają głębszej refleksji, możemy umówić się z księdzem w późniejszym terminie. Plan wizyty duszpasterskiej zamieściliśmy w gablotach i na stronie internetowej a także na większości tablic ogłoszeń w miejscu zamieszkania.
  3. Na Nowennę do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zapraszamy w środę o godz. 18.00. Wieczorna Msza Święta w tym dniu sprawowana jest w intencji nowennowych próśb i podziękowań.
  4. Jerycho różańcowe zaprasza w najbliższy czwartek, 14 stycznia, po Mszy Świętej wieczornej do Kaplicy Mariackiej na całodobową adorację Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie połączoną z różańcową kontemplacją wydarzeń zbawczych.
  5. Za dobroć serca i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne, oraz ogólnokościelne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
  6. Na ten nowy tydzień wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy ponownego odkrycia łaski i doświadczenia mocy Chrztu Świętego, poprzez który Bóg uczynił nas swoimi dziećmi, uczestnikami Bożej natury.

 

OGŁOSZENIE KURII BISKUPIEJ: „W odpowiedzi na ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego, w naszej Archidiecezji powstała inicjatywa comiesięcznych spotkań modlitewnych w miejscach historycznego i obecnego posługiwania osób życia konsekrowanego. W tym miesiącu spotkanie odbędzie się w piątek, 15 stycznia, o godz. 18.00 w Karmelu Miłości Miłosiernej w Szczecinie.  Do wspólnej modlitwy zapraszają siostry karmelitanki bose. Zgodnie z postanowieniem Stolicy Apostolskiej uczestnicy tego modlitewnego spotkania mogą otrzymać łaskę odpustu zupełnego.”  

 

Do wieczności z naszej wspólnoty odeszli w tym tygodniu: śp. Zbigniew Moskot i śp. Wiesława Kobza – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

utworzono : 2016-01-10 05:32
Wszystkich rekordów: