Rok 2016 26 listopada 2016 16:20 wyświetleń: 845

I NIEDZIELA ADWENTU 27 LISTOPADA 2016 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


 


 

Każdy nowy rok liturgiczny rozpoczyna się od Adwentu, czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Ten święty czas to nie tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, ale jest to również nasze przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa w naszym życiu czy też na końcu czasów. Jezus mówi nam dziś o potrzebie zachowania czujności w życiu, czujności na Jego przyjście. Dlatego warto w pierwszej kolejności zobaczyć, jak wygląda moja codzienność. Ile w niej obowiązków, ile czasu na modlitwę, pracę, relaks, ile czasu dla innych. Przyjście Jezusa nie musi być jedynie natchnieniem do modlitwy, rzucenia wszystkiego i udania się do kościoła. To przyjście jest odpowiednie do naszych zaangażowań i chwili obecnej. Może to być czyjś uśmiech w pracy, gdy jest nam ciężko, może to być moje słowo skierowane do kogoś, kto właśnie go potrzebuje. Prośmy dla siebie o czujność w codzienności na drobne znaki Bożej obecności.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: •w środę, 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra, tradycja mówi, że ewangelizował tereny, na których dziś dominuje prawosławie, jest bardzo uroczyście czczony w Kościołach wschodnich; •w piątek, 2 grudnia – bł. Rafał Chyliński (1694-1741), prezbiter z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych; •w sobotę, 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.

 

  1. 1.   Na Mszę Świętą „Rorate” o Najświętszej Maryi Pannie zapraszamy w dni powszednie Adwentu o godz. 6.30. Po Eucharystii, zgodnie z wieloletnią katedralną tradycją, odbywa się wspólna agapa /śniadanie/ w salce nr 3. Fundatorami drożdżówek są szczecińscy piekarze. Tegoroczne Roraty, z okazji trzechsetnej rocznicy koro­nacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, są poświęcone Jasnej Górze, która jest domem naszej Matki i Królowej – Maryi. Uczestnicząc w Roratach będziemy mieli okazję poznać niezwykłą histo­rię klasztoru i cudownego obrazu, ale też rolę Maryi w historii Polski i konkretnych ludzi, począwszy od przywiezienia wizerunku Maryi i sprowadzenia paulinów do Polski, aż do czasów współczesnych. W Adwencie, od poniedziałku do soboty, zapraszamy do wspólnej modlitwy brewiarzowej o godz. 6.00.
  2. Trzy lata temu, 29 listopada 2013 r., odszedł do wieczności śp. Ks. Stanisław Włodek. Msza Święta w jego intencji zostanie odprawiona w najbliższy wtorek o godz. 18.00.
  3. Do środy włącznie modlimy się wypominkami o godz. 17.30. Msza Święta za wszystkich zmarłych polecanych w wypominkach będzie sprawowana w środę na Roratach o godz. 6.30.
  4. Nadal trwają w naszej katedrze katechezy neokatechumenalne. Zapraszamy we wtorki i piątki o godz. 19.00. Do słuchania katechez można dołączyć się w każdym momencie.
  5. Studentów zapraszamy w środy o godz. 19.30. Informacje u ks. Michała.
  6. 6.   W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek Msza Święta i Godzina Święta w intencji powołanych do służby Bożej i o nowe powołania, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu – o godz. 18.00. W pierwszy piątek adoracji Najświętszego Sakramentu z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa – po wieczornej Eucharystii. W pierwszą sobotę rano odwiedzamy chorych z posługą sakramentalną. Po wieczornej Mszy Świętej, sprawowanej w intencjach Wspólnoty Żywego Różańca – Różaniec Fatimski i medytacja maryjna oraz zmiana tajemnic Żywego Różańca. Sakrament Pojednania – przed i podczas wszystkich celebracji katedralnych.
  7. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taize odbędzie się w tym roku w Rydze, w terminie od 27 grudnia br. do 2 stycznia 2017 r. Liczna grupa młodych ludzi zapisała się już na ten wyjazd. Koszt 50 € + 350 zł. Zapraszamy innych. Zapisy u ks. Bartłomieja.
  8. Za zaufanie, zrozumienie oraz ofiary duchowe i materialne przekazywane na rzecz naszej parafii i Kościoła wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy również za dar serca na utrzymanie Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.
  9. Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia oraz Wam, drodzy Parafianie i drodzy Goście, wraz z ks. Janem – proboszczem seniorem, wszystkimi duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy wielkiej wrażliwość i czujności serca na drobne znaki Bożej obecności pośród zwykłej codzienności.
ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

Do wieczności odeszli w tym tygodniu z naszej wspólnoty: śp. Halina BLEZIEŃ, Wanda DIETRICH, Lech WYCECH, Henryk LEŚNIKOWSKI, Ryszard SAKOWICZ.      
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1


utworzono : 2016-11-26 16:20
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: