Katedra Live

PROJEKT

Rok 2015

Rok 2015 23 sierpnia 2015 00:38 wyświetleń: 864

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXI Niedziela w ciągu roku 23 sierpnia 2015r.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Świętego Jakuba

ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

23 sierpnia 2015r.

XXI  Niedziela  w  ciągu  roku

W dzisiejszej Ewangelii Jezus wyjaśnia, że daje nam swoje ciało i krew, byśmy mieli życie wieczne. Przyjrzyjmy się naszej wierze w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Czy pragniemy przyjmować komunię jako pełne zjednoczenie z Jezusem a przez Niego z Ojcem w Duchu Świętym? Czy nie uznajemy Eucharystii jedynie tylko za jakiś symbol czy znak?

By kroczyć ku Jezusowi, potrzebujemy łaski od samego Boga. Nasza wiara nie jest tylko rozumowym uznaniem istnienia Boga, nie zależy ona tylko od nas. Na dar wiary i zadania wynikające z niej potrzeba pokornego otwarcia serca i rozumu.

„Czyż i wy chcecie odejść” – to pytanie słyszą apostołowie. Ale jest ono skierowane również do nas. Jezus daje nam wolność. Wiara nie może wynikać z przymusu: wierzę, bo mi inni każą. Na wiarę odpowiada się w wolności i potwierdza się ją czynami, trwając dalej przy Jezusie. 

 1. W tym tygodniu patronują nam:  
  Poniedziałek - 24 VIIIśw. Bartłomiej Apostoł, nazywany także Natanaelem. Według tradycji głosił Ewangelię w Indiach i tam ponieść śmierć męczeńską przez odarcie ze skóry (święto);
  Środa - 26 VIIINajświętsza Maryja Panna Częstochowska, która od przeszło sześciuset lat króluje w Jasnogórskim Sanktuarium i otacza swoją matczyną opieką naszą Ojczyznę. Msze Święte w tym dniu o godz. 7.00, 12.00 i 18.00. Wieczorną Eucharystię rozpoczniemy nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modląc się w kaplicy maryjnej przed obliczem naszej Matki i Królowej (uroczystość);   
  Czwartek - 27 VIIIśw. Monika, matka św. Augustyna, któremu modlitwą i łzami wyjednała u Boga łaskę nawrócenia. Zmarła w Ostii w 387 roku (wspomnienie obowiązkowe);    
  Piątek - 28 VIIIśw. Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku i napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych (wspomnienie obowiązkowe);    
  Sobota - 22 VIIIśw. Jan Chrzciciel w tajemnicy męczeństwa, który zginął za obronę nierozerwalności małżeństwa. W tym dniu modlitwą ogarnijmy małżeństwa i rodziny, zwłaszcza zagrożone rozpadem (wspomnienie obowiązkowe).
 2. Na ostatni, dziesiąty koncert, VIII. Festiwalu Organowego, zapraszamy w sobotę o godz. 20.00. Wystąpią: Daniel Oyarzabal (Hiszpania) – organy oraz „FeelHarmony Quintet” (Szczecin).
 3. Biuro Pielgrzymkowe Santiago serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy podczas pielgrzymki autokarowej na Jasną Górę przez Sanktuaria Małopolski i Podkarpacia, organizowanej w dniach 21 -26.09.2015. Koszt wyjazdu to 690 zł. Obejmuje: przejazd autokarem, 5 noclegów, wyżywienie 2 x dziennie, ubezpieczenie, opieka księdza i przewodnika. Zapisy w biurze SANTIAGO przy Katedrze od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 17.00.
 4. Archidiecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców oraz Centrum Edukacyjne Archidiecezji, serdecznie zapraszają pracowników oświaty, na rekolekcje dla nauczycieli, w weekend od 04 do 06 września br. Rekolekcje odbędą się w Ośrodku szkolno-wypoczynkowym w Trzęsaczu, przy ul. Pałacowej 2. Konferencje wygłosi o. prof. dr hab. Ignacy Kosmana - franciszkanin z Niepokalanowa. Szczegóły i program rekolekcji dostępny jest na stronie: www.szczecin.kuria.pl/katecheza/.
 5. Za wszelkie dobroć serca, zrozumienie, ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne, oraz ogólnokościelne, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
 6. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy, by słowa św. Piotra z dzisiejszej Ewangelii były dla Was najgłębszą prawdą serca: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga» (J6, 69).
 7. Dziś żegnamy siostry Annę i Martę ze Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, które odchodzą do nowych zadań w Kościele. Siostry przez kilka lat posługiwały w naszej wspólnocie. Szczególnie owocną pracę, bardzo cichą, dyskretną i ofiarną, Siostry wykonywały w Ośrodku Katechumenalnym, na rzecz osób dorosłych poszukujących w Chrystusie prawdziwej drogi do życia. Na Mszy Św. o godz. 12.00 będziemy dziękować Panu Bogu za dar ich obecności, modlitwy i pracy pośród nas.

 

Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w tym tygodniu śp. Marię Haraburda i śp. Czesławę Kowalską – wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

utworzono : 2015-08-23 00:38
Wszystkich rekordów: