Katedra Live

PROJEKT

Rok 2015

Rok 2015 29 listopada 2015 01:44 wyświetleń: 1008

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Pierwsza Niedziela Adwentu 29 listopada 2015 r.

/fot.: kl. Paweł Górzyński /

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. Świętego Jakuba

ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

70-543 Szczecin

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

29  listopada  2015r.

Pierwsza  Niedziela  Adwentu

W dzisiejszą, Pierwszą Niedzielę Adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem: Nowe życie w Chrystusie. Tegoroczny Adwent wprowadza nas w wyjątkowe wydarzenia. W Kościele w Polsce rozpoczynamy Jubileuszowy Rok 1050-lecia Chrztu Polski oraz rok, w którym w naszej Ojczyźnie, w Krakowie, odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W Kościele Powszechnym, we wtorek 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozpocznie się Nadzwy­czajny Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka. Módlmy się zatem codziennie, by owocnie przeżyć te niezwykłe wydarzenia, wobec których stawia nas Pan.

W czasie Rorat, sięgając do początków chrześcijaństwa w Polsce, będziemy na nowo odkrywać prawdę, że od kiedy Bóg jest obecny w naszej Ojczyźnie, od kiedy nasi władcy zawierzyli Polskę Panu Bogu, Państwo Polskie i Naród Polski ma swoje szczególne miejsce w Europie, oraz wśród narodów całego świata.

Temat roratni – Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia, przedstawiony na dekoracji – drzewie życia, z którego na przestrzeni dziejów – 1050 lat – wyrośli wielcy polscy święci, zaprasza wszystkich ochrzczonych do refleksji nad osobistym wzrastaniem w łasce, wypływającej z Wydarzenia Paschalnego.

Każdy nowy rok liturgiczny rozpoczyna się od Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Ten święty czas to nie tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana Jezusa, ale również czas naszego przygotowania na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów, tak w wymiarze indywidualnym jak i powszechnym.

 

W pierwszym tygodniu Adwentu patronują nam: *w poniedziałek, 30 XIśw. Andrzej Apostoł; *w środę, 2 XIIbł. Rafał Chyliński, prezbiter z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, służył ubogim, chorym i cierpiącym (+1741r.); *w czwartek, 3 XIIśw. Franciszek Ksawery, prezbiter z Zakonu Jezuitów, jeden z największych ewangelizatorów Dalekiego Wschodu (w tym dniu przypada Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej); *w piątek, 4 XIIśw. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym, w tym górnikom.

 

 1. Roraty w Adwencie, od poniedziałku do soboty – godz. 6.30. Po Mszy Świętej – tradycyjne śniadanie, agapa. Fundatorami pieczywa są piekarze z Cechu Rzemiosł Spożywczych ze Szczecina.
 2. Poranna modlitwa brewiarzowa – Jutrznia – w dni powszednie Adwentu o godz. 6.00.
 3. Jeszcze dziś i jutro modlimy się wypominkami o godz. 17.30. Msza Święta za wszystkich zmarłych polecanych w wypominkach będzie sprawowana jutro o godz. 18.00.
 4. Na ostatnie Katechezy Neokatechumenalne zapraszamy we wtorek i piątek o godz. 19.15.
 5. Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania: Gimnazjaliści klas I, II i III oraz młodzież starsza – spotkanie w czwartek przed Katedrą o godz. 18.15.
 6. Spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży – w piątek o godz. 18.00 przed Katedrą. Zapraszają ks. Bartłomiej, ks. Michał i ks. Marcin, który w minioną niedzielę głosił u nas Słowo Boże.
 7. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek o godz. 18.00 Eucharystia z Godziną Świętą w intencji o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, oraz w intencji osób duchownych i konsekrowanych. W pierwszy piątek Msza Święta wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18:00. W pierwszą sobotę Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 12.00.  Na Mszy Świętej o godz. 18.00, modlimy się w intencji Wspólnoty Żywego Różańca. Po Eucharystii – spotkanie formacyjne dla tej grupy połączone ze zmianą różańcowych tajemnic. Chorych odwiedzamy w sobotę. Prosimy o zgłaszanie nowych chorych oczekujących na posługę sakramentalną.
  Spowiedź Święta: Niedziela – podczas wszystkich Mszy Świętych oraz wieczorem, od godz. 20.00 do 22.00, w czasie cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas ostatniej niedzielnej Eucharystii w Szczecinie, sprawowanej u nas o godz. 21.00; Dni powszednie tygodnia – od 6.30 do 7.30, od 11.45 do 12.45 i od 17.00 do 18.45.
 8. Za wszelkie dobroć serca, zrozumienie, ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne, ogólnokościelne, oraz na Światowe Dni Młodych – wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
 9. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, duszpasterzami, siostrami Jadwiżankami oraz całym zespołem katedralnym życzymy owocnego przeżywania czasu Adwentu.

 

Poświęcone dziś opłatki na stół wigilijny możemy nabyć

na stoliku przy zakrystii. 

utworzono : 2015-11-29 01:44
Wszystkich rekordów: