Katedra Live

PROJEKT

Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie 9 kwietnia 2017 22:05 wyświetleń: 1146

NIEDZIELA PALMOWA - 9 KWIETNIA 2017 r. 

 1. Międzynarodowy Konkurs Pieśni Pasyjnej zaprasza do naszej katedry na koncert finałowy dziś o godz. 15.00.
 2. Po koncercie nabożeństwo pasyjne „Gorzkie Żale” o godz. 17.15.
 3. Katedralne rekolekcje dla całego Szczecina - „Na progu Paschy” odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę Wielkiego Tygodnia. Rekolekcje poprowadzi ks. kan. dr hab. Cezary Korzec prof. US, wykładowca nauk biblijnych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Plan rekolekcji: 19.00 - Msza Święta; 19.45 - nauka rekolekcyjna; 20.30 - medytacja przed Najświętszym Sakramentem; 21.00 - Apel Maryjny.    
  SPOWIEDŹ ŚWIĘTA w te dni: 6.45 - 7.30, 11.45 - 12.45, 17.00 - 21.00.
 4. Jutro przypada 7. rocznica „Katastrofy Smoleńskiej”. Na Mszy Świętej rekolekcyjnej o godz. 19.00 modlić się będziemy w intencjach związanych z tym tragicznym i bolesnym dla Polaków wydarzeniem.  
 5. Wielki Czwartek: MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA - godz. 10.00; MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ rozpoczynająca ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE - godz. 19.00 /W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za dwa sakramenty, Eucharystię i kapłaństwo. Po celebrze, procesji z Najświętszym Sakramentem do ołtarza adoracji, będzie towarzyszył śpiew „Sław języku tajemnicę”. Za odśpiewanie w tym dniu tego hymnu mamy możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami/; GORZKIE ŻALE - godz. 22.00; SAKRAMENT POJEDNANIA - od 17.00 do 18.30 oraz podczas NOCY KONFESJONAŁÓW, od godz. 21.37 do 6.00 /do rana/.     
 6. Wielki Piątek: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 18.30 i od godz. 21.00 do 24.00. ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY od godz. 6.00; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; DROGA KRZYŻOWA i POCZĄTEK NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 15.00; LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ - godz. 19.00; GORZKIE ŻALE - godz. 22.00. /W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii ale zaprasza wszystkich do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy oraz udziału w Liturgii Męki Pańskiej. Za uczczenie w tym dniu krzyża możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie - do godz. 24.00.     
  Przypominamy, że wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Wstrzemięźliwość paschalną od pokarmów mięsnych, jeżeli to możliwe, zachowujemy do zakończenia Wigilii Paschalnej, czyli przez całą Wielką Sobotę/.
 7. Wielka Sobota: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 16.00 i od 20.00 do 21.15; ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE - od godz. 6.00; II DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 8.45; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; „ŚWIĘCONKA JAKUBOWA” /dla ubogich/ - godz. 10.00; BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY - od godz. 10.00 do 16.00 /co pół godziny/. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim.
 8. Wigilię Paschalną w Wielką Noc, najważniejszą liturgię roku kościelnego, transmitowaną w tym roku z naszej katedry na cały świat przez TVP INFO, rozpoczniemy w sobotę wieczorem o godz. 21.30. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc przejścia Jezusa ze śmierci do życia, Jego zmartwychwstanie. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna. W Noc Paschalną dorośli katechumeni /siedem osób/, przygotowani w Ośrodku Katechumenalnym przez Siostry Jadwiżanki, przyjmą Sakramenty Wtajemniczenia Chrześcijańskiego /Chrzest - Bierzmowanie - Eucharystię/. Na tę liturgię przynosimy świece. Liturgii Wielkiego Tygodnia przewodniczyć będzie JE. Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Wieczorne liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą transmitowane przez Katolickie Radio PLUS.
 9. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte sprawujemy o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00.
 10. Katedralny Zespół Caritas zaprasza do swojego stoiska przy wyjściu z kościoła. Pozyskane tam ofiary a także ofiary zbierane do puszek, przeznaczamy na świąteczną pomoc ubogim. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej także i w tym roku przygotowała „Święconką Jakubową” dla osób ubogich, którą ks. Arcybiskup Andrzej przekaże wszystkim podopiecznym Caritas z terenu miasta oraz naszej parafii w Wielką Sobotę, po porannej modlitwie brewiarzowej i pierwszym poświęceniu pokarmów na stół wielkanocny, ok. godz. 10.00. Żywność i środki czystości możemy przynosić do kaplicy św. Jana Pawła II oraz zakrystii.
 11. Palmy, które za dobrowolną ofiarą możemy dziś nabyć przy wejściu do Katedry, przygotowała młodzież wraz z ks. Bartłomiejem i ks. Michałem. Pozyskane tą drogą środki wspierają dzieła duszpasterstwa młodzieżowego naszej parafii. Serdeczne Bóg zapłać.
 12. Bóg zapłać również za dobroć serca, zaufanie i zrozumienie, za ofiary duchowe i materialne.
 13. Wszystkim Wam, drodzy Parafianie i Goście, Jubilaci i Solenizanci, wraz z ks. Janem – Proboszczem Seniorem, Duszpasterzami, Siostrami Jadwiżankami oraz całym Zespołem Katedralnym życzymy, by sam Pan Jezus wprowadził Was w misterium Wielkiego Tygodnia, przeprowadzając ze śmierci grzechu do życia w łasce. 

Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

 

 

utworzono : 2017-04-09 22:05
Wszystkich rekordów: